הרב פיליפ ברג נפטר

נפלה עטרת ראשם: הרב פיליפ ברג, רבו של 'המרכז לקבלה' ומי שאפשר אולי לתת לו את תואר הפופולריזטור הגדול ביותר של הקבלה אי פעם, מת אמש בארה"ב.

ברג הקים את תנועת הנאו-קבלה שלו עוד בשנות השישים, אולם היא צברה פופולריות בשנות התשעים, אז הקבלה הפכה לגרסה היהודית ליוגה או למדיטציה הטרנסצנדנטלית, דהיינו "חכמה" ו/או "טכניקה" אוניברסלית שאינה מוגבלת למסורת דתית מסויימת ושמזמינה את העולם כולו לחלוק בסודותיה ולהרוויח מתובנותיה ותרגוליה. חסידתו המפורסמת ביותר היתה כמובן מדונה.

מה ההבדלים בין קבלה מסורתית לנאו-קבלה ניו-אייג'ית? למשל כאמור הפתיחות לכל, כולל לא-יהודים. למשל ההתמקדות בפרט והתפתחותו הרוחנית, ולא בעולמות העליונים ותיקונם. למשל צמצום המגוון הקבלי לאוסף מאוד רזה וחד-גוני של עקרונות וטכניקות. וכמובן, הפיכת הקבלה לעמוד התווך של תנועה דתית שבמודע ובמוצהר אינה חלק מהיהדות כמסורת דתית וכלאום. לא שזה הופך אותה לבלתי-לגיטימית כמובן.

הרב ברג היה חולה מאוד כבר כמה שנים, ולמעשה אשתו מנהלת בפועל, וכעת גם בכוח, את תנועת הקבלה שהקים. השמועות אומרות כי ייקבר בצפת. אם כן, זה הולך להיות חתיכת מחזה.

2013-09-17_073833

תגובה אחת

 1. למדתי במשך שנה במרכז שלהם בת"א, מספר דברים:
  -המרכז לקבלה (שלהם) זוהי כת מסוכנת שמנצלת אנשים ע"י הפעלת מניפולציות רגשיות ופסיכולוגיות ותוך כדי כך גורמת לאנשים לתרום כספים שאין להם על מנת לזכות בדברים כגון ריפוי ומזל (דברים שהמרכז אינו יכול באמת לתת)
  -מה שהם מלמדים זה לא באמת קבלה אלא רעיונות ניו-אייג'ים שעטפו אותם באלמנטים יהודים ואולי הכניסו קצת עקרונות מהקבלה לתוכם, אבל רוב התכנים שהם מלמדים אין בינם לבין הקבלה האוטנטית כמעט כלום.
  -אחרי שנה שיצאתי משם הרגשתי מנוצל ומרומה ועם חור גדול בכיס. לא הרגשתי יותר רוחני או שמה שהם לימדו אותי באמת העלה אותי מבחינה רוחנית.

  אם זה היה רק אני אז היו יכולים לומר שאני מדבר שטויות אבל אחרי שיצאתי משם שמעתי סיפורים על המון אנשים שנפגעו מהם וברמות אפילו הרבה יותר גדולות ממני.
  כאשר אני למדתי שם מנהל סניף המרכז בת"א היה שאול יודקביץ', אחת הפרשות הכי מפורסמות שבסוף נגמרה בעסקת טיעון הייתה זו:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3161551,00.html

  אחרי שזה קרה הרב ברג העביר את שאול לנהל את הסניף בלוס אנג'לס או ניו-יורק על מנת
  שהמרכז בת"א לא ימשוך אש מהתקשורת. לפני שנתיים או שלוש (לא זוכר מתי בדיוק) שאול פרש מהמרכז ופתח תנועה משלו.

  מאז היו עוד כל מיני פרשות ושחיטויות שהופיעו בעיתונות הכתובה כמו למשל כאן:
  http://www.infokatot.com/image/users/39450/ftp/my_files/%D7%A1%D7%95%D7%93%D7%95%D7%AA%20%D7%94%D7%A7%D7%91%D7%9C%D7%94.pdf?id=9267793

  אם לינק זה ^^ לא עובד נסו כאן וראו כתבות מהעיתונות הכתובה:

  http://www.infokatot.com/39450/%D7%94%D7%9E%D7%A8%D7%9B%D7%96-%D7%9C%D7%97%D7%A7%D7%A8-%D7%94%D7%A7%D7%91%D7%9C%D7%94—%D7%93-%D7%A8-%D7%91%D7%A8%D7%92

  אנשים שהתנתקו ממשפחותיהם, איבדו את רכושם וכל זה בגלל שעברו שטיפת מוח ומניפולציות רגשיות ונפשיות מהמרכז הזה.

  הצעה שלי: להתרחק מהמקום הזה ומהר בעיקר לאור העובדה שקבלה אמיתית ואוטנטית לא תמצאו שם.
  נ.ב
  יש למרכז הזה עדיין המון תלמידים שסביר להניח שחלק מהם יגיבו לי כאן וינסו להלל את המקום הזה. אם וכאשר זה יקרה אני לא מתכוון להתייחס כי זה חסר תועלת, חלקם יום אחד יתפקחו ויבינו שרימו אותם וחלקם פשוט ישארו שם כל החיים…

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s