על קבוצות כיתתיות ומעשים פליליים

רביב דרוקר מספר בבלוג שלו על השתלשלות העניינים עם אותה קבוצה ברסלבית (נ-נחית ליתר דיוק, וגם על זה הם עשו וריאציה משלהם) שמנהיגה הורשע בשבוע שעבר ב-16 אישומים שונים של התעללות, עבירות מין (כולל בילדים, כולל בילדיו), כליאה לצרכיי עבדות ועוד ועוד. המסקנה של דרוקר: הן במקרה זה והן במקרה גואל רצון רק אור הזרקורים של התקשורת התחיל את החקירה שבסופה הקבוצות פורקו.

צריך לומר גם את זה: יש קבוצות דתיות חדשות בעלות מאפיינים כיתתים שמנצלות בצורה נוראית, אבל ממש נוראית, את חבריהן. ודאי שצריך לעשות הכל כדי לעצור קבוצות כאלה. אלא מאי? שכפי שאפשר להבין מהדוגמא האחרונה (גואל רצון זה סיפור קצת אחר), כאשר יש מעשים פליליים אין שום בעיה לעצור את העבריינים. בדיוק בשביל זה יש משטרה, וכדי להפנות את תשומת ליבה יש תקשורת.

אפשר אולי לומר שצריך יותר מודעות ויותר מידע, וזה בוודאי נכון. השאלה היא אם צריך חוק חדש או נהליי משרד-רווחה חדשים שיוציאו ילדים מידי הוריהם או מבוגרים מקבוצותיהם הדתיות על בסיס חשד לניצול. וכאן התשובה שלי היא כמעט תמיד (תלוי בחוק ההיפותטי) ממש לא. חוק שמגביל את החופש הדתי, גם בקבוצות שנראות מבחוץ כאיומות, הוא אנטי-דמוקרטי ויפגע בסופו של דבר בזכויות הדת של כולנו.

חופש דת מתממש לא רק בנוגע לתפילות עם שופר או למעגלי שיתוף של "אנרגיות" וחיבוקי-בוקי, אלא בדיוק במקום שהזולת עושה דברים אשר *לא מוצאים חן בעינינו*. זה המקום שבו הסובלנות של המדינה והחברה נמדדת. כמובן, אלא אם מדובר בפלילים, והרי עבור מקרים כאלה יש משטרה, כאמור לעיל.

4 תגובות

 1. מעל הבמה הזאת אני קורא: תומר, חודש בלי פוסט! קשה לנו. אני מקווה כמובן שזה בגלל אושר מבורך המציף אותך עד מעל לראשך. בכל מקרה, שנה טובה.

  אהבתי

  1. אתה צודק, מה אומר. פשוט עסוק בכתיבת מאמר אקדמי עם דד-ליין קצרצר, וזה גוזל זמן ואנרגיית כתיבה. בע"ה אתפנה בקרוב 🙂 שנה טובה גם לך!

   אהבתי

 2. צודק לחלוטין. אבל קיימת שאלה גם לגבי החוק והמשטרה. ישנם ברסלבים המעוניינים לחתן את ילדיהם בגיל 14-15, אבל המשטרה מתערבת, ואם נולד ילד הוא נלקח מיד ע"י ה"רווחה". כפסיכולוג קליני, אני סבור שבמידה וקיימת משפחה מורחבת תומכת, לא צריכה להיות מניעה לנישואין כאלה, אולם במידה ולא – יכולה להיות בעייה אמיתית. מה דעתך על כך?

  אהבתי

  1. האמת היא שאני לא חושב שהמדינה אמורה להרשות נישואי קטינים, מנימוק חופש הבחירה. קבענו שרק מגיל 18 יש יכולת מספקת לבחור ולהיות אחראיים לבחירות שלנו. זה כמובן גבול שרירותי למדי, אבל 15 בכל מקרה נראה לי צעיר מדי.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s