הבית המחורד"ל

הייתי כל היום בכנס לחקר הדת והרוחניות, חזרתי עייף אך מרוצה, והנה צדה את עיני הידיעה המרעננת שהבית היהודי נגד שילוב נשים וחילונים בגוף הבוחר את הרבנים הראשיים. נאמר מיד, החוק המוצע מיטיב עם מועמד מסויים, הוא הרב סתיו. אבל הבית היהודי לא אומר שהוא יתמוך בחוק אחרי הבחירות, כלומר כשהוא כבר יהיה חף מנגיעה פרסונלית. הם פשוט נגד. כנראה קיבלו הוראה "מהרבנים".

אז מתברר שהבית היהודי לא רק פועל נגד מרבית מצביעיו, אלא גם בניגוד לקלישאות הדביקות שנמרחו לאורך ולרוחב תעמולת הבחירות שלו, דהיינו בנייה משותפת עם חילונים, הזמנה אל "הבית של כולם" ועוד מני ססמאות. המפלגה למעשה שוברת לכיוון החרד"לי של התבדלות ושל ההתנשאות המציבה אותם במעמד "היודעים" שאמורים לספר לחילונים מי יהיה הרב הראשי שלהם. מסתבר שבנט לא אח, ו"חילונית" הבית היא לכל היותר קישוט. האמת? בנט הוא הקישוט. כי מה יש לנו כאן? הח"כים של תקומה כפופים לרב דב ליאור. ומסתבר שיוני שטבון ומוטי יוגב כפופים לרב טאו. בקיצור, אין מפלגה. יש רבנים.

והרבנים האלה נלחמים – בכל האמצעים – כנגד האפשרות שהרב סתיו ייבחר. לא מפני שהוא לא גדול בהלכה. מפני שהוא רוצה לעשות שינויים. ומפני שהוא מתיימר אשכרה לדבר עם הציבור. עם הציבור, כן? הם נגד. הרי לכן ליאור אמר להצביע עצמה לישראל, ולכן טאו הורה להצביע אגודת ישראל. הם לא בעד הידברות עם אף אחד. בטח לא עם בנט.

עוד שני דברים מעניינים: מעניינת התגייסותם של חברי הכנסת הסרוגים מהמפלגות האחרות (שטרן, לביא, פירון) כדי לנסות לבצע בחודשים האחרונים את מה שהבית היהודי הבטיחו ואינם מסוגלים לקיים משום יראת הרבנים שנפלה עליהם. פחדנים מלאכתם נעשית בידי אחרים – אלא אם כן הם מפחדים יותר מדי אפילו בשביל לתת לאחרים לעשות. ומעניין שסרוגי כיפה בליכוד לא נוהגים ומעולם לא נהגו כך. עבורם שידוד שירותי הדת מעולם לא היה חשוב, והם התעניינו בעיקר בצד הלאומני של יהדותם. דווקא מהמפלגות החדשות הגיעו יחידים שנראה שאכפת להם.

עכשיו הטיל הבית היהודי וטו על החוק, כפי שמותר לו במסגרת ההסכם הקואליציוני שחתם איתם הליכוד, בידיעת לפיד. אולי לפיד לא ידע שכשהוא מאשר וטו לנפתלי בנט הוא למעשה מאשר וטו לרב דב ליאור. אולי הוא ידע. ומכיוון שהליכוד ממילא לא מעוניין בחוק שטרן, אם בנט לא יעשה שריר, כנראה הוא הגיע לסוף דרכו. אגב, אם בנט לא יעשה שריר, כנראה הוא עצמו הגיע לסוף דרכו. מי יצביע שוב לבית המחורד"ל?

מנגד, אותם רבני ש"ס (שונאי סתיו), דהיינו אבינר, ליאור, לבנון וטאו, יעשו הכל כדי שהוא לא ייבחר (הרמות שאליהם מגיעה הרדיפה האישית כאן באמת מרשימות), וכנראה ינסו, וכאן חייבים להחזיק זמן מה את המתיקות של האירוניה בפה, להביא לבחירתו של הרב דוד לאו, שאינו ציוני-דתי. יש סיכוי אמיתי, אם כן, שהרב הראשי הבא יהיה לאו. למעונינים בחורבנה של הרבנות אלו חדשות טובות.

6 תגובות

 1. אם רב ראשי אמור להיות סמכות תורנית מגדולי הדור המקובל על כלל הציבור, ברור שראשית-כל עליו להיות נחשב כאחד מגדולי הדור ע"י ת"ח שבדור. אם רב ראשי איננו אלא פקיד, שנועד לשרת ציבור כזה או אחר, אזי מלכתחילה מדובר בתפקיד שתוכנו יותר ייצוגי מאשר מהותי.

  אהבתי

  1. פקיד ייצוגי? מה כל כך ייצוגי בלהיות פקיד? נהפוך הוא, הרב הראשי אמור לתת שירותים בפועל בעוד שאיזה גאון הלכתי יכול להסתפק בכתיבת ספר הלכה מבריק שרק מתי מעט מביני עניין יכולים לרדת לעומקו.

   אהבתי

 2. רוב תלמידי חרדים מתנגדים לרבנות הראשית ולכן הם הצליחו להפוך את תפקיד הרב הראשי האשכנזי למיותר.
  האם שירות של עם ישראל נטול מהות או תוכן?

  אהבתי

  1. אם שירות של עם ישראל מגיע ממקום של ענוה, אמת ורדיפת שלום אזי יש לו מהות ותוכן חשובים. אולם אם השירות מגיע ממקום של קטנות מוחין או גאווה או רדיפת שררה או חנופה לממשלה, אזי רב הנזק מהתועלת. הרב הרצוג והרב עוזיאל זכר צדיקים לברכה היו גדולים בתורה שידעו הן לקרב לבבות והן לפעול לשמירת צביונה היהודי של המדינה על פי התורה. לענ"ד אם אין רבנים בשיעור קומה כזה, תפקיד הרב הראשי חסר משמעות. לא התפקיד עושה את האדם, אלא האדם עושה את התפקיד.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s