זהות יהודית, זהות ישראלית

רם פרומן, יו”ר 'הפורום החילוני' (לא מכיר), מתחיל את המאמר שלו טוב. הוא מונה את הסכנות שאצורות במנהלת הזהות היהודית של הרב רונצקי. הוא מסביר כיצד רונצקי שינה את פני הרבנות ולמעשה את פני צה"ל, כיצד הוא תפס את מקומות של חיל החינוך והביא במקום קצת היסטוריה וקצת ערכים אינדוקטרינציה לאומנית-אורתודוקסית.

אחר כך הוא עובר אל החילונים, וטוען נכונה ש"זאת אולי הטרגדיה הגדולה ביותר של החילונים: שהם באמת קנו, כתוצאה של עשרות שנות חינוך ואידיאולוגיה, את התזה שהם נחותים תרבותית ו"ערכית"." נכון מאוד, וכמה עצוב שכך.

אבל המסקנה שלו היא שגויה לחלוטין: "הגיע הזמן לצמצם אם לא לבטל את מרכיב היהדות בזהותנו. על הישראלים להפסיק לעסוק ביהדות, לעסוק בישראליות ולהתחיל להתגאות בה."

זאת טעות חמורה.
ראשית, אני לא כל כך מבין מהי אותה "ישראליות" שאין בה כל יהדות. ערוץ 2? מרכז עזריאלי? יום הזיכרון? לא יודע.
שנית, מחיקת חלקים מהזהות זה לא תהליך פשוט. למעשה, מעטים מאוד מצליחים בו. נדמה לי שכפרוגרמה להמונים זה חסר תוחלת.
ושלישית, וזה העיקר, פרומן לצערי קנה בעצמו את הבדיה שרונצקי מנסה למכור לו ולנו, דהיינו ש"היהדות" היא אותה ישות לאומנית, קסנופובית, מיזוגנית, גזענית ולאומנית שחלקים שונים מהיהודים האורתודוקסים כל כך מתעקשים להזדהות ולפעול על פיה.

אבל העובדה שזן מכוער זה של יהדות צמח בארבעים השנים האחרונות במדינת ישראל אינה מלמדת דבר על דת ותרבות של יותר מאלפיים שנה. זאת אולי הטרגדיה הגדולה ביותר של החילונים: שהם באמת קנו, כתוצאה של עשרות שנות חינוך ואידיאולוגיה, את התזה שזאת היהדות האותנטית והאמיתית. למעשה מדובר במוטציה רדודה של היהדות, תוצר של הכלאה לא מוצלחת בין אהבת הארץ, היבריס צבאי ולאומי, ושטח מאוכלס בשלושה מיליון פלסטינים שאי אפשר לבלוע ואי אפשר להקיא. בתנאים אחרים, היהדות, גם זו הדתית, היתה נראית אחרת. ע"ע יהדות ארה"ב.

בכוחנו לנכס מחדש את היהדות ולטעת בה ערכים אחרים. למעשה, אם אני צודק בסעיפים א' ו-ב' לעיל, אין לנו למעשה ברירה. בינתיים אל לנו להתפתות לזהות את "היהדות" עם כל הכיעור של הפולקיזם האתנוצנטרי והשובניסטי. חבל על האנרגיה שלנו. לשם כך בדיוק הוקמה מנהלת הזהות היהודית.

6 תגובות

  1. ה'יחיד' בישראל*, שים לב. יכול להיות שלאחר הסכם שלום והמשבר המשיחי שהוא יביא איתו, היהדות החו"לית תקבל הזדמנות לתפוס אחיזה בארץ.

   * בירושלים יש המון מכונים שעוסקים ביהדות מודרנית, המתכתבת עם יהדות ארה"ב ובריטניה (כגון מכון הרטמן). בינתיים ההשפעה שלהם מצומצמת.

   אהבתי

 1. הוא לא היוצא מהכלל.
  גם אני, וכמוני רבים, חושב שהיהדות אינה "לאומנית, קסנופובית, מיזוגנית, גזענית ולאומנית" (אגב, לא יודע למה בטקסט נכתב פעמיים לאומנית).
  אלא שאני מאמין שגם הרב רונצקי סבור שהיהדות אינה לאומנית, קסנופובית, מיזוגנית, וגזענית, ושאתה ותומר שוגים כשאתם מייחסים לו אידאולוגיה שכזו.
  אמנם רק פעם אחת הזדמן לי לשוחח עם הרב רונצקי (בתום מלחמת לבנון השנייה, הוא ביקר אותנו בגבול הלבנון לפני שהשתחררנו), אבל מהפעם הזו התרשמתי אחרת לגמרי ממך.

  אהבתי

  1. המעשים הם הקובעים ולא הדיבורים. האם אתה מסכים או חולק על הדברים שמביא יורם פורמן במאמר שלו?

   אהבתי

   1. מכיוון שאיני מנוי על "הארץ" איני יודע מה הוא כתב, ולכן איני יכול להסכים או לחלוק.

    אהבתי

 2. מה ההבדל בין זהות ישראלית לזהות יהודית?
  ומה דומה ביניהם?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s