גפני נגד לביא, זוננפלד נגד קוק

"אתם לא הולכים בדרכו של הרב קוק, אתם הולכים בדרכה של עליזה לביא" אמר אתמול ח"כ גפני במליאת הכנסת, כאן בוידאו.

גפני מדבר על כך שהחוק המגדיל את מספר חברי הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים, ומכניס לתוכו עוד כמות נאה (אבל עדיין לא מספיקה) של נשים, הוא פרסונלי לחלוטין. מטרתו פשוטה: להביא לבחירתו של הרב דוד סתיו לרב ראשי. זו אמת, אבל לא כל האמת. החוק הוא פרסונלי, זה נכון. הוא משנה את כללי המשחק תוך כדי משחק, זה נכון. זה לא הוגן, זה מסריח, זה נכון. סיכום מצויין וביקורתי של החוק תוכלו למצוא בבלוג של הלל גרשוני, כאן.

אבל גפני גם מפגין צביעות איומה (ולא בפעם הראשונה. ולא בפעם העשרים.). הוא מצטט את הרב קוק, שהקים את הרבנות הראשית, כאומר שאם ישנו את תהליך בחירת הרבנים הראשיים הוא ימשוך ידיו מהרבנות הראשית. אני לא יודע אם הרב קוק אכן אמר זאת, אבל מה שברור הוא שהחברה החרדית, אז בראשות הרב זוננפלד שגפני מרבה לשאת את שמו לשווא, התנגדה להקמת הרבנות הראשית, ולרב קוק עצמו (שגפני מוסיף לשמו, שוב בצביעות, "זכר צדיק לברכה"), אותו השוו אז לישו הנוצרי. הרב זוננפלד אישית התנגד התנגדות חריפה לכל רעיון מוסד הרבנות הראשית וראה בה אלילות ועבודה זרה. ראו המודעה החיננית מאותה התקופה.

rabanut3

ומה שקרה הוא שלאורך השנים, ואחרי שהסתבר למנהיגי החרדים כמה כוח וכסף יש ברבנות הראשית (עבודה זרה, בכל זאת), הם השתלטו השתלטות עוינת על המוסד הזה, ששיאה העמדתו של הרב יונה מצגר בבחירות האחרונות בראשו, אך ורק כדי לבזות ולהקטין את המוסד הזה. המשך שליטת החרדים ברבנות הראשית פירושו ריסוקה מכל בחינה ציבורית, תוך המשך חליבתה מכל בחינה כספית. גפני בעצם מעוניין שהרבנות הראשית תקרוס כגוף רבני ותתקיים כגוף תעסוקתי עבור אנ"ש. הציונים הדתיים מעוניינים שהיא תמשיך, תחתם, כגוף ציבורי (אם כי גם תעסוקתי, אין להכחיש). הוספת מצביעים לגוף הבוחר, ועל אחת כמה וכמה נשים, היא מבורכת, מפני שהיא תגביל עוד יותר את הרב הראשי ותהפוך אותו לתלוי יותר בציבור הרחב, שרחוק מחרדיות ורחוק מחרד"ליות. כך ראוי.

הרב סתיו יבחר בחוק פרסונלי, אבל מה שחשוב הוא איך יפעל. יש לדרוש ממנו לשרת את הציבור, ולא את העסקנים הדתיים. יש לדרוש ממנו גם לתמוך בדבר החשוב מכל, שהוא גם התנאי להבראתה של הרבנות הראשית: לאפשר לאזרחי המדינה הרוצים בכך להיות לחלוטין בלתי תלויים ברבנות הראשית. נישואים אזרחיים, קבורה אזרחית, כשרות שלא דרך הרבנות, גיור קל ומהיר שלא דרך הרבנות.

3 תגובות

  1. אהבתי הכל חוץ מהסוף. אם אנשים יוכלו להתגייר באופן קל ומהיר לא דרך הרבנות , למה שמישהו יתגייר דרך הרבנות?

    אהבתי

  2. כפי שהערתי בתגובות בבלוג של הלל גרשוני, חוק שטרן אינו ממש פרסונלי – הוא בא לקדם אג'נדה ליברלית, יהיה נושאה מי שיהיה. במקרה הנוכחי זה הרב סתיו (שסיכוייו להיבחר לא רעים בלאו-הכי).

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s