האם בנט יבטל את החלטת בית המשפט בעניין תפילת הנשים בכותל?

בימים הבאים יימצא נפתלי בנט, שר הדת שלכם, תחת לחץ משני כיוונים. אם לא מספיק הסכסוך הפנים-נגמשי במגזרו בעניין הרב הראשי הבא, יספוג בנט לחץ בעניין התקנות החדשות שהוא לכאורה מתכוון לתקן בכותל, תקנות שיבטלו את פסיקת בית המשפט הקובעת שאין שום חריגה מ"מנהג המקום" בתפילתן של נשים בטלית ותפילין.

מצד גורמים חרדיים מפגן הכוח ההמוני של יום שישי ישמש כיסודות לבניין של דרישות ואיומים המכוונים ליצור את הרושם שאין ברירה אלא להחזיר את המצב לקדמותו (כאן, כנהוג, הבקשה "לא לפגוע ברגשות הדתיים" הופכת לאיום של הנפגעים על הסדר הציבורי). מצד הזרמים הלא-אורתודוקסים בארה"ב גם כן, ניתן לשער, יופעלו לחצים על השר למען לא יעז להיות האדם שבגללו נראה שוב נשים בטלית מובלות למעצר.

ייטב לבנט אם יזכור דבר פשוט: כל תקנות חדשות שייתקן יהיו חייבות, במוקדם או במאוחר, לעמוד במבחן בג"ץ. חמושים בפסיקתו של משה סובל ובדעת הקהל האוהדת יפנו התנועות הלא-אורתודוקסיות לבית משפט הגבוה, ויזכו. סביר להניח שתקנות חדשות המגבילות את תפילת הנשים תבוטלנה על ידי בית המשפט. זה יהיה ניצחון חשוב, שישמש כנקודת ייחוס עתידית בכל קרב במאבק למען חופש דת במדינה, ובנט עצמו ייזכר כשר הדתות שניסה להיות רס"ר דת ונהדף על ידי בג"ץ.

מנגד, המשך המצב הקיים יעורר את זעם החרדים, שיוציאו עוד פעם או פעמיים את גייסותיהם ל"תפילת מחאה" (אנחנו חייבים להם תודה על המושג הנהדר הזה), ואחר כך ישלימו עם המצב החדש. ההיסטוריה הוכיחה שמאבק שמתחיל בפשקווילים שמכריזים על "זעקה גדולה" או "זעזוע ותדהמה" נגמרים בקול ענות חלושה של קבלת הדין (ראו עבודת מפעל אינטל בשבת, מצעד הגאווה בירושלים, הניסיון להדיר נשים משלטי חוצות בירושלים, המאבק על שירת נשים בטקסים ממלכתיים, ועוד ועוד).

לבנט, אם כן, אין באמת מה לפחד מהחרדים. מכיוון שאני מניח שהוא יודע את זה, וגם מכיוון שאני מניח שאין לו באופן אישי שום התנגדות למעשיהן של נשות הכותל (ואף רצון לעמוד על זכותן להתפלל כדרכן), אני מעריך שהוא לא יתקן תקנות חדשות שמגבילות את נשות הכותל בשום צורה שתוכל להביא למעצרן.

2 תגובות

  1. משיח יקר! בנט הוא גם שר הדת שלך. עד שתגור אשת כותל עם חרדי ופרסיקו יפגוש במידת הענוה

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s