חילופים מקודשים

ריאליטי חדש מאת אחת מרשתות הטלוויזיה באוסטרליה: "חילופים מקודשים: מה קורה כששישה צעירים אדוקים מחליפים דתות למשך שבועיים?"

חגיגה של רב תרבותיות? נראה לי להפך: מחיקה של התרבויות הרבות והשונות בשמו של אוניברסליזם ריקני למדי. כי מה בעצם אומרת התוכנית? אנחנו כולנו דומים, שלא לומר זהים – פשוט מתלבשים אחרת. או: הדת היא מה שבלב, והדוגמות האמוניות והמנהגים השונים הם עניין שרירותי למדי, התלוי בתרבות. כלומר יש כאן הכרה מובלעת בתפיסה הרלטיביסטית (והחילונית-אתאיסטית), על פיה כל הדתות הן שוות ובנות-החלפה, ואישור של הרעיון הפרוטסטנטי שדת היא משהו שהפרט 1) מחליט לעשות 2) עושה עם עצמו.

שהרי, האם אפשר באמת להפוך להינדי? ואיך נראים חיי דת יהודיים לבד, ללא משפחה או מניין? לא שהעמדה הפרוטסטנטית רעה חלילה – הרי רובנו פחות או יותר מזדהים איתה, והיא הולכת יופי עם דמוקרטיה וזכויות אדם (ואפילו עם מסעות רוחניים) – אבל היא עצמה עמדה דתית מסויימת, ויש כאן עדות נוספת לגלובליזציה של העמדה הזאת בזמננו, כלומר לפרוטסטנטיזציה של דתות העולם.

3 תגובות

 1. זה קצת כמו ששמאלני ילך עם נערי הגבעות לשבוע לעקור עצי זית וימני ילך להפגין בעד הסרבנים בשביל להרגיש "איך זה". פשוט מגוחך.

  אהבתי

 2. התוכנית מזכירה לי את מסע בן כוכבים בו בכל מקום ביקום מדברים אנגלית כך בתוכנית הזו כל התרבויות מקבלות את הרעיון הפרוטסטנטי.

  איך יהודי יכול להזדהות עם העמדה הפרוטסטנטית הזו:
  -שמבטלת את כל החלק של בן אדם לחברו
  -שמניחה ניתוק בן הגשמיות והרוחניות?
  לדעתי בגלל הניתוק של העמדה הזו מהעולם הזה היא יכולה ללכת עם כל דבר למשל עם הסמכותיות הפרוסית.

  אהבתי

 3. טוב, קשה להאשים את האוסטרלים בהמצאת משהו חדש. הרי התיאוסופים מדברים כבר מאז המאה ה-19 על הדתות השונות כהתבוננויות שונות על אותה אמת (ואולי היו גישות קודמים עוד קודם לכן, אני לא מספיק בקיא). יהיה מעניין לראות עד כמה, אם בכלל, הרעיונות שיופיעו בתוכנית האוסטרלית (במודע או שלא במודע) יחפפו לרעיונות התיאוסופיים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s