את מי ואיך זורקים מ"כלל ישראל"

טור מצויין של יאיר אסולין, שנוגע במנהג חדש של דוברי ימין למיניהם, להוציא מ"כלל ישראל", לפחות מבחינתם, אנשי שמאל שדעותיהם קיצוניות מדי לטעמם. יש הרבה מה לומר על זה (ואסולין אומר, קראו), אבל אני חושב שמעבר לכל דבר אחר יש כאן תשוקה עצומה להומוגניות, שמקורה בתחושה הכנה לחלוטין ש"כל ישראל אחים".

התפיסה היא שמדובר בשבט אחד, במשפחה, ושעל כל בניה, על פי האתיקה של החמולה, להפגין נאמנות עד מוות ראשית כל ולנצח לשאר בני השבט. ולמרות שההיסטוריה הוכיחה שלכידות יהודית פנימית *מעולם* לא היתה, כאשר מתגלה שמישהו חורג מהקו המפלגתי-משפחתי המדומיין אין ברירה אלא לזרוק אותו לעזאזל.

החמימות השבטית-משפחתית היא נכס נהדר, אבל גם חרב פיפיות: תזוזה לכיוון הלא נכון, ותישלל ממך האהבה האוטומטית שאנחנו מתבשרים עליה מעל סטיקרים כגון "אני אוהב כל יהודי". אהבה סוערת זו היא אהבה התלויה בדבר. היא תלויה בכך שתחשוב או תחשבי כמו האוהב.

וחשוב מאוד להבין: הזריקה הזאת החוצה, הגירוש מ"כלל ישראל", אינם מתבצעים כעונש, אלא פשוט כהכרה רשמית למציאות שמבחינת הזורק היתה כבר בפועל, שהרי לא ייתכן *מלכתחילה* שאתה בן המשפחה אם אתה חושב X, שאת יהודיה אם את חושבת Y. "יהודים אמיתיים" לא היו חושבים ככה. תחילה אם כן מגדירים עצמנו כמשפחה; מיד אחר כך אין ברירה אלא לזרוק לעזאזל את כל מי שבינינו שלא מרגיש כמו משפחה. המנגנון הזה פועל באופן פשוט ויעיל. נחכה ונראה מי יהיה האחרון שיזרוק יהודי מהכלל, ויזכה להיות מוכתר בבדידותו היהודי הטהור מכל.

2 תגובות

  1. האמת היא שגם אני מתקשה להתייחס למי שמזדהה נפשית עם הטרור כאל בן עמי. אולי טכנית הוא שייך לעם שלי, אבל מעשית הוא נלחם בו ותומך בפשעים חמורים המבוצעים כנגדו.

    אהבתי

  2. תומר,
    ההגיג הזה שלך מיותר לגמרי, וגורם לי לרצות לברך בשם ומלכות "שלא קיבלני למדעי הרוח" (לא שלא רציתי). הרי עמרוסי דתייה, אך היא לא מוציאה מ"כלל ישראל" חילוניים, שוכני בתי קפה תל אביבים ותומכי מרץ. אפילו לא את אריק שרון. נכון? אז למה אתה בונה מגדלים התלויים באוויר? אמנם לשבט אין גבולות ברורים ומי כמוך יודע זאת. מה שכן ברור שמי שתומך באויב ומוציא את דיבת הארץ רעה ללא גבול (ראה את טוריו של בן דרור ימיני על שקריו של הנדון) הוא בחוץ.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s