רשמים ראשונים מהבחירות בארה"ב

כלכלה. זה לא הכלכלה, טמבל. המיתוס הזה נשבר. אפשר לנצח גם כשהכלכלה בצרות. זה קשה כמובן, אבל הרבה מאוד משתנים אחרים שיחקו לטובת אובמה. מה למשל?

דמוגרפיה. זה הסיפור הגדול של הבחירות האלה. ארה"ב החדשה, דהיינו השחורה-היספנית-נשית ניצחה את הישנה, דהיינו הלבנה-גברית. לרפובליקאים יש בעיה חמורה עם דמוגרפיה מפלגתית לבנבנה ועמדות שמרניות שפשוט לא מושכות בוחרים כאלה.

 עמדות. ארה"ב עברה בעשור האחרון קפיצה ליברלית עצומה, אשר בחירתו של אובמה בפעם הראשונה היא עצמה סימפטום שלה. התעצמות של עמדות ליברליות כלפי הומוסקסואליות, סמים, הפלות ושוויון אזרחי הפכו את המשימה של הרפובליקאים לקשה הרבה יותר, בעיקר עם הסרח העודף של אנשי 'מסיבת התה'. המפלגה הלכה יותר מדי ימינה, דווקא כשרוב הציבור הלך שמאלה.

מועמדים. הרפובליקאים לא הצליחו להציג מועמד מושך מספיק. רומני העשיר, המכאני (לפחות עד החודש האחרון של המרוץ), המורמוני, היה מתנה גדולה לאובמה. על אף שהדמוקרטים "שיחקו הוגן" ולא העלו את עניין דתו של רומני, אין לי ספק שהיא השפיעה על בוחרים מסויימים, לאו דווקא מתנדנדים, אלא אוונגליסטים, שהיו אמורים להיות בכיס של רומני. צריך להמתין ולראות את הפילוחים על פי זרמים דתיים. הבחירה בפול ראיין השמרן והלבן גם היתה שגיאה חמורה.

תקשורת. ארבע שנים של שיסוע חסר תקדים מצד פוקס ניוז ו'מסיבת התה' לא הצליחו לשכנע את הציבור האמריקאי שאובמה קומוניסט, סוציאליסט, מוסלמי, נאצי. רוב הציבור לא קנה את זה. ייתכן שחלק מהציבור אפילו השתכנע בגלל זה שהשמרנים מטורללים.

יהודים. איל ההימורים הימר לא נכון. המיליונים ששפך אדלסון לא עזרו כדי לשכנע מספיק יהודים לעבור צד ולהצביע רפובליקאים. אבל זה הרבה מעבר לאדלסון: ייתכן ש"הקול היהודי" התגלה כחסר שיניים. "כושר ההרתעה" של הלובי היהודי לעולם לא יחזור להיות מה שהיה. עם קמפיין פרטיזני שלא היה כדוגמתו נגד נשיא מכהן, לא היתה בסופו של דבר לקול היהודי את ההשפעה המאגית שמייחסים לו.

ביבי. ראש ממשלת ישראל גם הוא הימר, בצורה חסרת אחריות ומופקרת, על המועמד הרפובליקאי. אין כל "משבר ביחסים עם ארה"ב", אבל יש משבר חמור ביחסי הנשיא האמריקאי וראש ממשלת ישראל. האם אובמה ינסה, בכוח, בכפייה, להחיות את פתרון שתי המדינות? זאת נדע אחרי הבחירות בישראל. האם אובמה הוא איש של נקמות קטנות ומתוקות? זאת נדע כבר בחודשיים הבאים, לקראת הבחירות בישראל.

מפת המחוזות בפלורידה מספרת את אחד הסיפורים המעניינים לגבי הקול היהודי. פלורידה כנראה הולכת לאובמה. היא הולכת לאובמה בזכות שלוש המחוזות התחתונים שם למטה, בכחול, בחוף הדרום-מזרחי: פאלם-ביץ', בראוורד ומיאמי-דייד. אם אני לא טועה, אלה המחוזות בהם מרוכזת אוכלוסייה יהודית מבוגרת, ואלה המחוזות שאל תוכם שפך אדלסון מיליונים על מנת לנסות להטות בהם את הכף לטובת רומני. הוא לא הצליח: היהודים הצביעו אובמה, ואובמה לקח את המחוזות, ואת פלורידה כולה.

6 תגובות

  1. כפי שעידו כתב:
   מבחינת כלכלית אמיתית אין הבדל בין אובמה לרומני שניהם תומכים בשיטה המוניטרית הנוכחית בעולם של כסף מבוסס חוב(שיעבוד), שגורמת למשבר הכלכלי הנוכחי. לעומת זאת גם תנועת מסיבת התה וגם התנועות לכבוש את וול סטריט ואנחנו ה-99% מתנגדות לשיטה זו.
   התורה כמובן מתנגדת לשיטה מוניטרית מבוססת שיעבוד. לעומת זאת חלק ניכר מהמנהיגות של יהודי ארה"ב מפעיל את השיטה הזו.
   יש סבירות גבוהה שהמנהיגות הנוכחית של ארה"ב תיכשל ואז יתחזקו הקולות בקונגרס, שיתמכו בזכויות המדינות, בפירוק הבנק ה"פדרלי" ובהחלשת השילטון המרכזי. במצב זה תתחזק השינאה לבנקאות היהודית בארה"ב.

   אהבתי

 1. 1. בדרום פלורידה ריכוז היספני גדול (יותר מהיהודים). רק בשלוש המחוזות שציינת נוספו עשרות אלפי היספנים בשלוש השנים האחרונות. עצם זה שהתמיכה גדלה רק במעט יכול להעיד שדווקא הקול היהודי כן הצביע ימינה יותר. בכלל, היהודים חשובים יותר לגיוס כסף ולא כמצביעים. מספרם מועט מדי.

  2. רוב הציבור בארה"ב הלך דווקא ימינה. אם אתה מסתכל על קולות הלבנים, אובמה הפסיד הפעם אפילו בניו יורק וקליפורניה.

  דמוגרפיה, כמו שאמרת, זה הסיפור. אבל צריך לזכור שבארה"ב הבחירות הן רק חלק קטן מן השלטון. לכסף, בידי קבוצות אינטרסים שונות, כוח רב יותר, וזה נמצא בידי הלבנים.

  אהבתי

   1. כן, ההפסד של בוטח זה הדובדבן.

    בכ"א, נכון שבדרום פלורידה יש ריכוז גבוה של היספנים, אבל אדלסון לא היה משקיע שם מיליונים אם הוא לא היה חושב שהקול היהודי היה יכול להטות את הכף. והוא לא הטה. הנה גם מה שכתב לי פרופ' אלן בריל על ההערה הזאת שלי בפייסבוק:

    tomer, it is not just elderly and those on pensions. In the last 25 years, southern Florida became the fastest growing Jewish community. third largest in the US. Young families moved from the North-there are also many from Israel and Latin America. It is now a young community.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s