מורמונים, כתות ואוונגליסטים

בילי גרהם, זקן שבט האוונגליסטים (94) בארה"ב, הוריד את המורמונים מרשימת הכתות שבאתר שלו, ופרסם הודעה על פיה יש להצביע בבחירות בארה"ב למועמד ששומר על "ערכים תנ"כיים". הוא לא תומך ברומני בצורה ישירה, אבל ברור שהוא מעדיף את המורמוני על הפרוטסטנטי בבחירות האלה. כמה דברים ניתן ללמוד מכך:

1. "כת" היא מונח כמעט חסר ערך, מפני שהיא משמשת יותר כקללה ופחות כהסבר. הכת של היום היא הדת של מחר, הכל לפי הצורך ומידת האהדה/תיעוב.

2. "ערכים תנ"כיים", דהיינו שמרנות מוסרית, חשובה כיום בארה"ב יותר משייכות דתית. לפני חמישים שנה קתולים היו מועדים להצביע במסות למועמד קתולי. היום דתו הרשמית של המועמד הרבה פחות משנה. משנה עמדתו המצפונית. פחות תיאולוגיה, יותר אתיקה. עוד סימן להתרופפות האחיזה של הזרמים הדתיים הרשמיים, ומעבר של מרכז הכובד החברתי לפרט והכרעותיו.

3. אבל לא אצל כולם כמובן: לרומני יש בעיה דווקא עם מי שנשאר נאמן למסגרת, לתיאולוגיה, דווקא עם השמרנים הדתיים, האוונגליסטים במקרה זה, שעבורם המורמונים אינם ממש נוצרים. לכן הוא זקוק לתמיכתו, גם אם היא רפה, של גרהם.

4 תגובות

  1. לכת באופן כללי ולכת פוגענית בפרט יש הגדרות די ברורות שנבדלות מדתות בכמה ממדים, כאשר הבולט מביניהם הוא סוגיית המנהיג וכל מה שכרוך בכך. לפי הגדרות אלו יש "דתות" או סקטורים מסוימים בדתות שאכן יכולים להיחשב ככתות, ואף ככתות פוגעניות, ולא מוגדרים כך מסיבות פוליטיות. ובכל זאת, ולמרות שכת אכן משמשת כקללה פעמים רבות ומהווה בהכרח מושג מתייג, היא בהחלט לא מונח חסר ערך ורוב הכתות של היום הן לא הדתות של מחר.

    ישנן כתות ענקיות, חובקות עולם, בעלות מאות אלפי חברים, וכספים רבים כגון הרי קרישנא וסיינטולוגיה שלא יצליחו בחיים להתנער מהתיוג ולהפוך לדת מן השורה וזאת למרות שמאפיין המנהיג אצלן כבר איננו קיים באופן מובהק (והרי שהמנהיגים כבר אינם בני החיים מזמן) וטוב שכך.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s