חופש פולחן בהר הבית

היום בלילה נעצרה ענת הופמן, יו"ר תנועת נשות הכותל, באשמת "הפרעה לשלום הציבור" משום שהובילה תפילה בעזרת הנשים בכותל. אז זה שחופש דת אין במדינת היהודים, אפילו ליהודים, זה כבר ידענו. וזה שאת המונופול האורתודקוסי יש לשבור, זה כבר אמרנו. הפעם אנצל את ההזדמנות ואפנה מכאן לכל חברי תנועות שוחרי המקדש, אוהבי המקדש, מעפילי המקדש וכוהני המקדש: הנה ההזדמנות שלכם להראות שזעקותיכם (הצודקות) על שלא נותנים ליהודים להתפלל בהר הבית אינן רק דאגה לקליקה מצומצמת של חובבי מקדש, אלא רצון אמיתי להגן על זכויות אזרח ו/או לפתוח את הר הבית לפולחן יהודי מתחדש – גם של מי שאתם לא מסכימים עם דרכם/ן. אחרת, כשתשאלו את עצמכם למה ההמונים לא איתכם, למה "העם" לא ממש בעניין, התשובה תהיה ברורה כמו כיפת הזהב: אם כל רצונותיכם, שאיפותיכם ודאגותיכם מוקדשות אך ורק למימוש הפנטזיות הפרטיות שלכם, למה שלנו יהיה אכפת?

6 תגובות

 1. מצד אחד אני בעד חופש הפולחן וזכותה של ענת (שאני מכיר אישית) להתפלל איך שבא לה. מצד שני איןנלי מושג למה שאישה שאיננה כבולה למסגרות הדת הקיימות תמצא עניין להתפלל דווקא בכותל מכל המקומות שבעולם. למה בעצם? אם מסכימים שלא הולכים כסומים בארובה אחרי דעת הרוב מה יש בו בכותל שאנחנו נדחפים כדי לעמוד בצילו והאם אי אפשר להתפלל יופי בבית כנסת, על גבעה מוריקה בטבע או בכל דרך ואופן שרוצים ולהשאיר את הכותל לעובדי העצים והאבנים שהזכרת פה.

  אהבתי

 2. האם בצרפת ניתן לקיים טקס לא קתולי בקתדרלת נוטרדאם, בבריטניה טקס לא אנגליקני בקתדרלת סיינט-פול? (זו לא שאלה רטורית, אני באמת לא יודע).
  יש פה בעייה אמיתית, הכותל הוא מקום תפילה יהודי מזה מאות שנים, היהדות הרשמית בישראל וגם זו שנתפסת על ידי רוב האנשים היא האורתודוקסית (בית הכנסת שאליו לא נכנסים), אז איך צריך להתנהג בכותל?
  נ.ב. אני די בטוח שלא משנה מה יעשו חברי התנועות-שוחרות-המקדש אתה (ורוב היהודים בארץ) לא יתמכו בהם, כך ששאלתך היא גם בכיוון ההפוך.

  אהבתי

 3. זה עובד גם להפך? נשות הכותל ותומיכיהן תומכים במאבק של פייגלין ושות' לתפילה בהר הבית?
  האם המאבק שלהן הוא למימוש פנטזיה פרטית או למען חופש הפולחן ככלל?
  אם הן סבורות שחופש פולחן גובר על רגשות דתיים פונדמנטליסטיים ראוי שתתמכנה גם בדורשים תפילה יהודית בהר הבית. (אישית אני לא בטוח לגבי שני המקרים)

  (אגב לאחרונה נדמה לי שהיה לפייגלין הישג משפטי כששופטת סירבה להכיר בטענת המשטרה שמלמול בשפתיו הוא בגדר תפילה האסורה על פי הנהלים והוא שוחרר ממעצר)

  אהבתי

 4. חופש פולחן…
  אפרופו ההתנקשות בגליק, אתמול, ובהמשך לשאלה של האנונימי למעלה, אני מעלה כאן את התמיהה המפורשת: האם חופש פולחן משמעו התרה של תפילה מוסלמית בכותל המערבי?

  אני לא מנסה להטריל. לא ברור לי העניין.הגבולות של מותר ואסור וראוי ולא ראוי נראים מטושטשים כאן.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s