האקונומיסט על היהדות

המגזין הנחשב הקדיש את גיליונו האחרון למצב היהדות בימינו, עם כמה מאמרים סיכומיים-פנורמיים שמציגים בפני קוראיו הרבים את מה שהם יתפשו (כפי שכותב אלן בריל בבלוגו), לטוב ולרע, כשיקוף נאמן של הנושא.

המאמר הפותח, עם תרשימים של מספר היהודים כיום במדינות שונות (סה"כ 13,580,000 על פי המגזין), ודיון במתחים הפוליטיים שעולים לאחרונה, כאשר "לאומיות, קסנופוביה ויהדות מטשטשות ומתאחדות".

מספר היהודים בעולם במיליונים, על פי אזורים, לאורך זמן

המאמר הזה ממשיך את הקו המקשר בין זהות יהודית לפוליטיקה ימנית. הוא מתחיל בלחישתו הידועה והנלוזה של נתניהו לרב כדורי, ממשיך בחזרתה של האנטישמיות, משמאל ומימין. אח"כ מדבר על השתקת הביקורת על מדיניות הממשלה הנוכחית תוך האשמת כל מבקר, גם אם הוא יהודי ואף שומר מצוות, באנטישמיות. מנחם לורברבוים מאונ' תל-אביב מצוטט כאומר שביבי וברק לא מבינים דבר בענייני יהדות, וטל בקר מזהיר שעבור יהודים ליברלים רבים הנטייה הלאומנית הנוכחית מהווה גורם שמרחיק אותם מיהדותם.

כאן מאמר על הגיוון ההולך וגדל של היהדות בישראל. רות קלדרון על מהפכת לימודי התלמוד הפלורליסטים, אלכס יעקובסון על העלייה מברה"מ לשעבר, ואפילו פולמוס גיוס החרדים וועדת פלסנר מוזכר. המאמר קצר ולוקה בשטחיות, אבל בכל זאת מנסח משפט אחד חשוב:

the old dichotomy between the secular and the religious is eroding as people pick and choose to develop a modern, pluralistic Israeli Judaism.

כאן מאמר על פניה השונות של היהדות, עם הקביעה הברורה שמספר הקונסרבטיבים והרפורמים מצטמצם, כאשר מנגד מספר הקהילות העצמאיות/לימודיות/רוחניות עולה. כמו כן על האורתודוקסיה לסוגיה שמצליחה לשמור על זהות יהודית בזכות השקעה אדירה בחינוך.

המאמר הזה שואל את השאלה הנצחית, "מיהו יהודי", מרחיק עד קהילת יהודי ברלין עבור החקירה. אחרי ההיסטוריה של זו מגיעים למריבה סביב הגיור במדינת ישראל בין הרבנות הראשית לתנועות הלא אורתודוקסיות יותר בארה"ב. אלא שגם אלה לא ממש מסכימות: הרפורמים רואים בצאצאים לאב יהודי ואם שאינה – יהודים. הקונסרבטיבים לא.

כאן המאמר הבלתי-נמנע על תופעה השלוחים של חב"ד, וכאן על פרוייקט 'תגלית', ובצורה שקשה להבין איך היא קשורה גם על החברה החרדית.

בחרו היטב, כי מאפשרים לקרוא רק חמישה מאמרים חינם לפני שהם דורשים להירשם (בחינם).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s