המוסר מעל לדת

במאמר קצר על יחס האוונגליסטים למורמוניות של רומני מביא המחבר טענות שהם יתגברו על סלידתם הראשונית, וזאת מפני שעולם הערכים (אנטי-הפלות, הומופוביה) דומה. בהמשך מועלית הטענה שממילא הם לא יותר מדי אוהבים גם פרוטסטנטים מהמיינסטרים (כמו אובמה), מפני שהם לא נחשבים בעיניהם נוצרים אמיתיים – וניתן להבין שזה משום שהם מנוים על עולם ערכי ליברלי. כלומר: מצד אחד טוענים האוונגליסטים שהפרוטסטנטים הליברלים אינם נוצרים "אמיתיים" משום שהם מעדיפים את העולם המוסרי (הליברלי) על מה שעבור האוונגליסטים הוא עקרונות הדת הנוצרית. מצד שני הם עצמם מעדיפים את העולם המוסרי של רומני על פני עקרונות הדת שלו, שאינם ממש נוצריים-אוונגליסטיים. יוצא שהן אצל האוונגליסטים והן אצל הליברלים מה שחשוב הוא המוסר, ולא דוגמא הדתית.
נותר רק לחשוב מהן ההקבלות שניתן למשוך אל המתח בין החרד"לים למיינסטרים הסרוג ולחברה היהודית הכללית.
והנה ג'ון סטיוארט שמטפל בעניין.

9 תגובות

 1. "בהמשך מועלית הטענה שממילא הם לא יותר מדי גם פרוטסטנטים מהמיינסטרים "
  האם המילה 'גם' מיותרת או שלא הבנתי?

  אהבתי

 2. evangelicals, not unlike anybody else you could name, are interested in influence in government. And it's harder to have influence if you aren't part of the journey to winning," he said.

  Romney has nearly wrapped up the Republican nomination without the help of the religious right, raising the alarm among evangelical leaders who worry they might lose the role of Republican kingmakers they have held for 30 years.

  אבל

  "It will take the audible voice of God to get me to vote for Mitt Romney. I just know too much about the man's deplorable record and he's unrepentant about it to this day," he said.

  A Pew poll late last year found that nearly two out of three white evangelicals do not believe Mormonism is a form of Christianity.Exit polls showed that Romney drew less than one-third of the evangelical vote in the primaries this year, although evangelicals represented half of all ballots cast.

  A New York Times/CBS News poll found this month that 72 percent of white evangelicals would support Romney over Obama. But only 27 percent said they would enthusiastically support him, versus 42 percent of other Republican primary voters who said they would.

  http://articles.chicagotribune.com/2012-04-30/news/sns-rt-us-usa-campaign-evangelicalsbre83t1cn-20120430_1_mitt-romney-senior-romney-adviser-evangelical-leaders

  אהבתי

 3. הדברים על חיפוש 'הנצרות האותנטית' שכנראה כלל איננו נובע מנטיה 'נוצרית אוטנתית' והרמיזה שלך בשורה האחרונה הזכירה לי מאמר מצויין של הרב חיים נבון נגד תופעת הפונדמנטליזם וחיפוש האותנטיות ביהדות:

  "הנטייה היא לחשוד בכל עמדה יהודית שמצטיירת כאינטלקטואלית מדי, כמתוחכמת מדי או כמעודנת מדי. לכן נוטים מחפשי האותנטיות לאמץ עמדות רוחניות פשטניות ולא מהוקצעות.

  ניסוח עמדות רצחניות כלפי גויים הוא ביטוי מובהק של תופעה זו – מרדף נואש וחסר ביטחון אחרי אותנטיות מדומיינת. כל עמדה מורכבת יותר או מרוסנת יותר מתויגת מיד כ"מוסר נוצרי". לאמור: מה שמעודן, מה שמורכב, מה שרגיש – לא יכול להיות יהודי-אותנטי; הוא חייב להיות תולדה של השפעה חיצונית…

  גיליתי שכאשר אני מתווכח עם הנוקטים עמדות רצחניות בנושא מוסר המלחמה, כל דבריי חולפים ליד אוזנם. הם פשוט אדישים לכל הוכחה תורנית עניינית. יש רק טענה אחת שמקפיצה אותם. כאשר אומרים להם שהם אלו שמושפעים מגישות חיצוניות, שהמוסר הרצחני שלהם הוא מוסר מוסלמי במסווה יהודי – אז הם מאבדים את שלוותם. כי מי שמוּנע בידי אובססיה לאותנטיות, אינו יכול להשלים עם החשד שהאותנטיות שלו היא מדומיינת. "
  http://musaf-shabbat.com/2011/09/26/%D7%9C%D7%A9%D7%95%D7%91-%D7%90%D7%9C-%D7%94%D7%90%D7%9E%D7%95%D7%9F-%D7%91%D7%9E%D7%A1%D7%95%D7%A8%D7%AA-%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%A0%D7%91%D7%95%D7%9F/

  אהבתי

  1. כפי שטענתי , לא מספיק פעמים, לגבי הרב נבון , הוא תמיד יצדד בעמדה הכי בנאלית/בורגנית /בינונית / ממוצעת וזה בגלל שזו העבודה שלו. הוא הצידוק המוסרי אינטלקטואלי למיינסטרים שתפקידו להגן על מפרנסיו מפני אידיאולוגיה רדיקאלית כלשהי.

   אהבתי

 4. תומר היקר

  אינני יודע אף פעם למה כורכים את סוגיית ההפלות יחד עם היחס לקבוצה ההומו-לסבית.
  לטעמי, דווקא מתוך עמדה מוסרית-ליברלית שרגישה לקבוצות הדחויות, הייתי מצפה שתהיה רגישות מוסרית לא רק כלפי הקבוצה ההומו-לסבית אלא גם כלפי קבוצת העוברים, שאין להם אפשרות להשמיע את קולם.
  הליברלים חיים ב'מוסר כפול' – מוסריות לקבוצה אחת והתעלמות מהקבוצה השניה.
  כמובן, גם את האם צריך לקחת בחשבון, אינני פונדמנטליסט בעניין, יש מצבים של מום משמעותי בעובר שיכול להצדיק הפלה, ולכן טוב שבמדינת ישראל אינה "מתקדמת" בעניין ומצריכה ועדה שתאשר זאת ולא ניתן לעשות זאת חופשי חופשי….

  אהבתי

  1. אלחנן שלום,
   אני מסכים איתך בגדול. אני חושב שהשאלה כאן היא: מיהו או מהו אדם? יש טעם מופחת להתחשב ברצונה של ישות שאינה אדם, וכו'. אתה מבין. אבל זאת סוגייה רצינית מאוד, נכון.

   אהבתי

  2. אלחנן- חוקרת שמתמחה בתחום דווקא טוענת שישראל עומדת במקום 'מתקדם' קיצוני בקשר להמלצות לביצוע הפלה. זו סוגיה קצת שונה אבל כדאי להכיר גם את העובדות האלו.
   "בהתאם לנקודת מבטו של הפרשן, ניתן להגדיר את הגישה ששלטת פה כמתירנית ומתקדמת, או כרצחנית וסלקטיווית בצורה מבהילה "
   http://www.haaretz.co.il/misc/1.980109

   אהבתי

 5. לא צריך ללכת רחוק.
  השבוע גיל רונן , מטווח בעניין הזה את הפוליטיקאים הדתיים ב"בשבע" בדיוק על החלוקה הזו בין דת ובין מוסר.
  לגבי פוליטיקה אמריקאית, מסוכן לעשות גזרה שווה בינה לבין הישראלית.
  הטענה הרווחת היא שהאוונגליסטים אחראים לעליית אובאמה , בגלל סלידתם האלקטוראלית מג'ון מקקיין. אולי הפעם יעשו תשובה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s