אמונה פוסטמודרנית

אחת התופעות הכל-כך-מגוחכות-עד-שהן-מעניינות ברוחניות העכשווית הן הדתות המומצאות, שהמוכרת והפופולרית שבהן היא דת הג'דיי. בראיון הזה עם חוקרת של העניין היא טוענת שבעוד שהמאמינים מודים שאמונתם מבוססת על סיפור בדיוני, הם מתעקשים שהוא "אמיתי במובן מסויים", או, וזה עוד יותר מעניין, מצהירים שממילא כל הדתות מבוססות על סיפור בדיוני, כך שזה לא ממש משנה.

שני דברים יפים יש כאן:
ראשית, עבור אלה מהסוג הראשון, העובדה ש"השהיית חוסר-האמונה" מצליחה לצלוח את היציאה מהקולנוע.
שנית, עבור אלה מהסוג השני, שהתודעה הפוסטמודרנית מצליחה להחזיק בד בבד אמונה וחוסר-אמונה יחדיו.
אם כי, כשחושבים על זה, ברור לנו שחיים מסביבנו יהודים רבים שמצליחים בכך לא רע. פשוט: היתכנותו של המיתוס פחות חשובה מהמשמעות שהוא מעניק לחיינו.

3 תגובות

 1. אני עוד תקוע עם הסיינטולוגיה. קם איש בשם רון האברד. מכריז שכדי להתעשר באמת צריך לייסד דת חדשה. רוקח מפה ומשם כל מיני קשקושי מיתולוגיה/סדרת מד"ב והופ! יש דת ויש לה מאמינים וחסידים. אז דת הג'דיי לפחות לא מנסה להשתלט על כספם של המאמינים (בינתיים)

  אהבתי

 2. האם באמת מיתוס יכול להעניק משמעות לחיינו אם אנחנו סבורים שהוא המצאה חסרת בסיס שנועדה להעניק משמעות לחיינו? אפשר לחשוב שלא כל הפרטים צריכים להיות מובנים כפשוטם, אבל נדמה לי שעל מנת שמיתוס יוכל לפעול את פעולותו האמיתית (הענקת המשמעות) חייבת להיות קבלה כלשהי של אמיתותו.

  אהבתי

 3. זו הסיבה שהדתות המובילות כיום יצרו מיתוסים על גבול המציאות. מדובר במישמוש שבחלקו מתבסס על פסודו מאורעות שנצרבו בתודעה קולקטיבית כאמיתיים, תוך כדי הרחבתם והתאמתם באופן שלא ממש ניתן לאשש או להפריכם (לפחות עבור חלק מסויים באוכלוסיה).
  זו בניגוד למיתוסים של דתות קדומות, אשר היו לא מציאותיים בעליל, ורק שימושו להעברת מסר לא שחיק של חוכמה לדורות רבים. אי היכולת לעגנם במציאות באופן חלקי גרם להם לפנות את מקומם לטובת מיתוסים מתוחכמים יותר כנ"ל.
  שורה תחתונה, לא תמיד חייבת היתה להיות קבלת אמיתות המיתוס כדי שייתן משמעות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s