הרב דב הלברטל רוצה יהדות רציונלית

רצח הרב אלעזר אבוחצירה הוציא מרבצם שדים רבים, החל מחוסר הבנה כיצד בכלל יכול היה הרוצח לבצע את זממו במלאך עליון, ועד התזכורות שהרב לא היה בעצם כזה מלאך עליון. מהרב דב הלברטל הוא הוציא משהו אחר: קריאה נואשת לחזרה ל"יהדות רציונלית". מה? כן, כך ממש:

מיהדות רציונאלית, הפכנו לשוחרי קמעות, מים קדושים, קברי צדיקים ופותרי חלומות

אני חייב לומר שמאז שאחיו של הרב (אם אני לא טועה), פרופ' משה הלברטל, הרביץ בי תורה, השם הלברטל מעורר בי אישית יראה אוטומטית, אבל, כאילו, הלו? מתי בדיוק היתה היהדות רציונלית? בימי חוני המעגל? אולי בימי רשב"י? אולי בימי ספרות ההיכלות? קבלת גירונה? קבלת צפת? הבעש"ט?

ושוב:

נראה שראוי לבחון היטב אם סוג הפולחן הזה ותכניו, יש בו שמץ של קשר עם מה שהיהדות צריכה לייצג.

צריכה לייצג? היהדות? מה היא באמת צריכה לייצג? היהדות היא מערך של אמונות וזהויות. אולי הרב מתכוון שהוא היה רוצה שהיא תייצג משהו אחר, אבל "צריכה"?

איך אנחנו נראים כלפי עצמנו? איך אנחנו נראים כלפי העולם? כיצד היינו מגיבים, אם היו מספרים לנו על קיומה של כת דתית כזו במחוזות אחרים בעולם?

אישית זה היה מאוד מעניין אותי. אישית אני גם מאמין שיש לאנשים מסויימים כוחות מיוחדים. אני לא יודע אם לרב אבוחצירה היו, אבל שווה היה לבדוק. אני כמובן לא חושב שמדובר בדתיות מתוחכמת במיוחד וגם לא כזו שכדאי לשאוף אליה, אבל גם לצפות בריאליטי זה די דבילי, וזה חלק מהמציאות כאשר מדובר באוכלוסייה נורמלית. לא שלא כדאי לנסות לשפר את המצב – כדאי בהחלט – אבל מוזרה בעיני מה שנראה כמו היתממות של הרב.

הרב הלברטל מקורב לרב אליישיב. במאמר אחר שפורסם היום הוא קובע ש

יש פה מקרה טרגי של רב שנרצח על ידי חרדי. כמובן שהרב [אלישיב] מביע סולידריות והשתתפות, אבל לא צריך לטשטש את ההבדלים. דווקא בימים האלה צריך להגיד שאין לך מתנגד יותר גדול מהרב אלישיב לסוג הרבנות הזה. כאחרון הרציונליסטים בין בעלי ההלכה, הרב אלישיב הוא הבלם הגדול של עולם המיסטיקה. יש פה מחיקה של הזהות האישית של האדם, ובפרט בני התורה. זו לא יהדות, זה פשוט עיוות השכל ועולם ההלכה. הרצח הוא הטריגר הנורא לזעוק את הזעקה 'זעקי יהדות אהובה'.

"אחרון הרציונליסטים" הוא הרב אליישיב ועולם המיסטיקה "זו לא היהדות". רשמתי לפני.

7 תגובות

 1. אם הרב אלישיב הוא יהדות רציונלית כדאי שהוא יאמר משהו על זה לבת שלו. ריבת האתרוגים של הרבנית קנייבסקי היא סגולה ללידה קלה, כידוע ליודעי ח"ן.

  אהבתי

 2. זכור לי משפט חכם שכתב דווקא חגי סגל (שמאד לא אהוב עלי בד"כ) על ענייני מיסטיקה שהלך בערך ככה:

  "יהודי אורתודוכסי מן השורה צורך פחות מיסטיקה מקיבוצניק שמאמין בטארוט, במזל רע, ובשלום אמת עם הערבים".

  אהבתי

 3. דב הלברטל הוא לא נציג החרדים וכמובן לא נציגו האישי של הרב אלישיב ,שיימכור את התותים שלו לערוץ 10 לפחות שם ניתנים לו קצת צומי. הרב אלישיב תלמידו של סבו כידוע גדול ה"מקובלים" האשכנזי בארופה.

  אהבתי

 4. דב הלברטל הוא לא נציגו האישי של הרב אלישיב ולא של הציבור החרדי,שימכור את התותים שלו בערוץ 10 שם נותנים לו צומי.
  הרב אלישיב הוא תמידו של סבו בעל ה"לשם" גדול מקובלי אשכנז.יכול להיות ש"הרב" דב הלברטל הושפע קצת ממקום עבודתו ולכך הוא קורא לקבלה מיסתיקה.
  עורך דין אפילו לבוש בכיפה שחורה הוא לא תמיד רב.

  אהבתי

  1. דב הלברטל הוא סיכוי ליהדות שפויה, חכמה ושורשית. לפי הגר"א היהדות שכלתנית ולא סימבולית. כל מעשי הכשפים והתעסקות בקברים כולל מים קדושים וחוטים אדומים זה הכל עכו"מ. כנראה שמישהו עושה כסף וכשפים בשם היהדות!!!

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s