מוטי קרפל מדבר ניו-אייג'ית

על מוטי קרפל וסגנון כתיבתו כבר כתבתי בעבר, אבל היום התפרסם מאמר במקור ראשון (מוסף "יומן") שכמותו לא ראיתי. קרפל מכריז ללא כחל ושרק שהתודעה יוצרת מציאות, כלומר מדבר ניו-אייג'ית שוטפת, כאילו היה שרי אריסון או שירלי מקליין. שימו לב למאמר המדהים הבא:

כן כן רבותי, "המבוי הסתום אינו במציאות, אלא בתודעה" וה"נתונים האובייקטיבים לכאורה" אינם אלא "השתקפות של חולשתנו ופחדנו". ממש כאילו היה קאוצ'ר דרג ג', מציע לנו קרפל רק להאמין שיהיה טוב (אם נספח את השטחים), ואז לראות כמה טוב אכן יהיה. ואם לא יהיה טוב? נו, ודאי יאמר קרפל שפשוט לא האמנו מספיק…

וברצינות: קרפל כאן מאמץ את השקפת העולם שנולדה מתוך תנועת ה-New Thought בארה"ב, שנולדה בעצמה במחצית הראשונה של המאה ה-19, שהתחילה כשיטה רפואית חדשה (כאשר פיניאס פרקהורסט קווימבי הבחין שחולים שמאמינים שהם ירפאו, אכן נרפאים יותר, ובמקום להבין שהוא מצא את עקרון הפלסבו, חשב שהוא גילה שמחשבות משפיעות על המציאות) וסיומה בהכרזות של הסרט What The Blipp Do We Know ש"הכל בראש" ושאפשר לשנות את המציאות אם רק נאמין מספיק, ושיש לנו רק את עצמנו להאשים בכל גורלנו (השקפה שמסתדרת מצויין עם הקפיטליזם האגרסיבי שרווח הניו-אייג').

ואכן, על פי קרפל "מכיוון שהכל בתודעה – בראש שלנו – ובאמת אין לנו בעיה עם המציאות אלא עם עצמנו בלבד, הרי החירות המוחלטת וחופש הבחירה לעצב את המציאות כרצוננו, פתוח בפנינו לחלוטין." מעניין אם החירות המוחלטת וחופש הבחירה היו פתוחים לחלוטין גם פני היהודים תחת השלטון הרומי, או בזמן מסעות הצלב, או בקישינב, או בפונאר. אולי הם פשוט לא האמינו מספיק.

הנה כי כן, באין תוכנית ריאלית, מאמצים החלקים היותר קיצוניים של הציונות הדתית את התזות הניו-אייג'יות הפופולריות.

12 תגובות

 1. תומר קרפל צודק תודעה יוצרת מציאות, אבל רגע אחד, הוא לגמרי שוכח שמחשבות ורצונות לא רק קיימים "אצלנו" ולא רק "אנחנו" יוצרים מציאות כולם, כל בעל שכל ומוח יוצר מציאות. אז חזרנו לסווקר 1. "הקונפליקט" (תוכנית הריאלטי הבלתי נגמרת) שהוא מפגש של רצונות מנוגדים או בשפה של ניו אייג' שאיפה ליצור שתי מציאויות שמה לעשות הן מתנגשות אחת בשניה. לכן השאלה המהותית היא מי באמת מצליח לבסס ולכפות את ה"מציאות שלו" על השני בקונפילקט? זה שמאמין בלהט באלימות וטרור היטלר, סטלין, יאסר ערפת? או זה שנוהג בחמלה ובמאבק לא אלים? גנדי, מרטין לותר קינג, נלסון מנדלה

  מי מבין האנשים הנ"ל הצליח להגשים את החלום הבלתי אפשרי שלהם לחירות עצמאות והמשכיות?

  אני מבינה המושג הניו אייגי שאול גם מעולם הפיזיקה הקוונטית, החלקיק מופיע רק כשמתבוננים בו, אבל באמת, מציאות מתרחשת רק דרך תהליך ועשיה בפועל, בכל זאת השתלמה האמונה העיקשת בברית שלנו עם הקב"ה ואלפיים שנים של תפילות לחירות ולמולדת. אבל גם בזכות הציונות המעשית.
  הקשר בין תודעה למציאות מחוייב בתהליכים ממשיים ועשיה. אמונה לוהטת מביאה להתגייסות ולעשיה, אמונה מאוזנת מביאה להמשכיות. 

  ושאלה מה זה הפלסבו אם לא מחשבה או האמונה של החולה שהוא מבריא? ואם היא עוזרת האם אין לה ממשות ככוח אמיתי? ואז במקום להאמין בגלולה מקמח אפשר לבדוק כיצד מחשבות ורגשות משפיעות על מערכת החיסון של הגוף וכיצד תודעה מדיטציות וכו' עוזרות לחומרים הנפלאים שבתאים שלנו להביא את כלל הגוף לאיזון?

  אהבתי

 2. עקרון הפלסבו נראה לי פשוט שם אחר לזה שמחשבות יכולות להשפיע על המציאות. ברמת הגוף זה עובד כי מחשבות הן מציאות פיזית בתוך הגוף.
  ברמה הציבורית מדינית זה יעבוד פחות, בלשון המעטה.

  אהבתי

  1. האם הרמה הציבורית מדינית היא ישוה חוץ גופית? האם היא קיימת במימד
   על מחשבתי? האם ישנה איזו תופעה חברתית קולקטוית על כל גווניה שהיא לא מחשבה או אמונה?

   אהבתי

 3. נראה לי שהפרשנות שלך נכונה ברמה של ניתוח עמוק של הטקסט, אבל גם נראה לי שהמהלכים שלו הם בעיקר פרי דמגוגיה, ולא בהכרח עמדה פילוסופית -מטאפיזית או משהו מאוד ברור. בעיקר דמגוגיה די ריקה ששומעים כל הזמן לצערי בחוגים האלו.

  אהבתי

  1. אני חושב שאתה צודק, ושקרפל לא מאמין במה שהוא אומר כמו, למשל, המרצים בסרט ביפ. למעשה אצל קרפל מדובר באמונה עיוורת בפרוגרמה משיחית-הגליאנית, שלדעתו התגשמותה היא בלתי נמנעת ותתחיל כאשר היהודים לא יותירו למציאות ברירה אלא להגשימה. הוא חושב שסיפוח השטחים לא יותיר למציאות את הברירה ההיא. מאותה סיבה קרפל מדגיש בכל מאמריו כמה רע. בשבילו ככל שיותר רע, כך הגאולה יותר קרובה, כלומר כמה שיותר רע, יותר טוב.

   אהבתי

 4. לא מבין על מה המהומה.
  קרפל מתאר מצב שבו אומות העולם סוגרות על ישראל, אולם הן נגרמות כתוצאה ממה שאנחנו משדרים לעולם. בדיוק כמו הכלבה שלי, שיודעת להריח מרחוק מתי מפחדים ממנה, ואז היא נהיית יותר תוקפנית. לעומת זאת מי שמשדר נחישות ומנהיגות, יכול להכניע כל כלב. (לראיה מומלץ לצפות בתכנית של סיזר מילאן, שם הוא מדגים לקול שאון הריאליטי איך הוא עושה את זה).
  קרפל בסה"כ בא לומר שאנשים וכלבים מתנהגים אותו דבר – ובטח בדיפלומטיה העולמית – כשמפגינים מולם מנהיגות, במקרים רבים הם מתקפלים לפינה. לא ראיתם את סטאלין, אסד, מובארכ ושות' מתנצלים נכון? אז למה אנחנו צריכים כל הזמן להתנצל על שזו הארץ שלנו?

  אהבתי

 5. אז זהו שאני כבר מזמן לא יודע כמה קרפל ובני מינו באמת מאמינים במה שהם אומרים. ייתכן שקרפל לא לגמרי מאמין, אני אני חושש שמאות אלפי אחרים מצאו מוצא מן הייאוש באמונה, וזאת ממצב מתקדם של קורבנות. . זהו קהל מפוחד ומבולבל שלא נותר לו אלא לצפות לנס.

  אהבתי

 6. עם כל הכבוד, זו הטענה שלך נגד קרפל פשוט אינה נכונה, ואם להיות בוטה יותר, מעט שקרית.

  קרפל אינו טוען כאן שיש בעיה עם המציאות וששינוי התודעה ״ישבור את הקיר״. הוא טוען שאין בעיה עם המציאות כלל, והבעיה היא בתודעה שלנו בלבד.

  ההקבלה שהוא עושה היא ליציאת מצרים, שם המצב הניסי היה מצב רגיל. רק מעט קודם לכן חזו בני ישראל במכות מצרים, ולכן היה עליהם לקבל בקלות את האפשרות שבכוחם לחולל ניסים בעזרת הקב״ה, ושהנס יציל אותם.

  כאן, דרושה אותה אמונה אבל לא בצד הניסי דווקא אלא בעובדה שהתפיסה התבוסתנית והפחדנית שלנו, ויותר מכך: העובדה שיש רבים בינינו שרוצים להיות ככל העמים ולכן זקוקים לאירופים ולערבים להגדרה העצמית שלהם, היא זו שגורמת לנסיגה הגדולה והמתמשכת במעמדנו המדיני הבטחוני וההתיישבותי.

  באין תוכנית ריאלית, תומר פרסיקו, שהרי אוסלו נגמר בקיר בטון וב-1500 הרוגים, והגירוש מגוש קטיף נגמר באובדן הביטחון בדרום לטווח הנראה לעין, אתה נאחז בהזיה כאילו המשך האותה דרך הוא הדבר הנכון.

  קרפל, לעומתך, מציע להביט במציאות. להבין שהרדיפה שלנו אחרי ה״שלום״ הערבי (עשה טובה, למד מהו ״סאלאם״) רק גורמת לנו להתרחק ממנו. לדעתי אתה שבוי בתפיסתך עד כדי כך, שסילפת את הדברים הפשוטים של קרפל מתוך עיוורון.  

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s