מספריהם המתדלדלים של זרמי היהדות הלא-אורתודוקסים בארה"ב

ה- Forward מפרסם בסופ"ש האחרון מאמר על מצוקת הזרמים הלא-אורתודוקסים בארה"ב. הנה למשל התכווצותה של הקהילה הקונסרבטיבית במקומות שונים בארה"ב:

והנה פסקה שמתמצתת את העניין:

The parallel developments within all three of North America’s liberal Jewish denominations paint a picture of a growing crisis in liberal Judaism. Their long-standing central bodies are struggling to convince the synagogues that pay their bills of their relevance and usefulness.

והעניין הוא כזה: קיימת תנועה גדולה בארה"ב של "מניינים עצמאיים", כלומר התארגנויות לתפילה של יהודים אמריקאים שמסתייגים משיוך לזרם מוכר כלשהו. הם לא ממש רוצים לשלם את מיסי החברות הגבוהים, וממילא לא נראה להם שיש איזשהו צורך לתחזק מסגרת מוכרת. מדובר בביטוי של אינדבידואליזם והתנערות מסמכות, שמצד אחד מאפשרת יותר אותנטיות ו"חיבור" לתפילה התפורה לפי מידה, ומצד שני מפרקת חלקים מיהדות ארה"ב לא לזרמים, אלא ליחידות בודדות ולא-ממש-קשורות. התנועות הגדולות צריכות לחשוב איך להכניס חזרה את היהודים האלה תחת כנפי שכינתם.

ומה עם האורתודוקסיה בארה"ב? למרות הנתונים בסקר כאן, כנראה שהיא שומרת על גודלה, ואף גדלה. יש לכך סיבות רבות (למשל, הם יולדים יותר ילדים, או מתחתנים פחות עם לא-יהודים), אם כי הם עדיין קטנים הרבה יותר מהרפורמים והקונסרבטיבים.

5 תגובות

 1. הסתכלתי על הקובץ שקישרת אליו, ואינני רואה איפה אתה רואה שהקבוצה האורתודוכסית שומרת על גודלה, ובטח שלא גדלה – שישית מהיהודים שגדלו כאורתודוכסים (לפחות) אינם רואים עצמם כאורתודוכסים כיום. זה פחות או יותר אחוז הנשירה של הרפורמים (מ-20% ל-17%). בשאר הסקר אין שום חלוקה לפי זרם הדת. אז מאיפה ההיסק שלך? הנתונים שאני מכיר מצביעים על צניחה מתמשכת של האורתודוכסים בקרב יהדות ארה"ב, מרוב לפני מספר עשורים למיעוט הזעיר שהם מהווים כיום.

  אהבתי

  1. דובי,
   כתבתי "למרות" מה שכתוב באותו קובץ. כלומר המידע שמתקבל בדרך כלל הוא שהאורתודוקסיה איכשהו שומרת על גודלה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s