איך אנחנו נראים

כריסטופר היצ'נס אינו הסניגור הגדול ביותר שקם לדת, נכון, אבל אני חושב שהציטוט שאביא מיד יכול לשפוך אור על הדרך בה אנחנו נראים היום בעיני העולם המערבי-ליברלי. במאמר שפורסם לאחרונה תוקף היצ'נס את קיסנג'ר על כך שאמר, כפי שנחשף עכשיו, שלא ממש משנה לאמריקה אם רוסיה תקים עבור היהודים מחנות ריכוז. היצ'נס דורש לנדות את קיסנג'ר מחברת אנוש, ובצדק כמובן. תוך התייחסות למאמר קודם שלו, הנה מה שהוא אומר עוד לפני כן עלינו:

One of my main points in that article was the extent to which Prime Minister Benjamin Netanyahu was dependent on a coalition that gave important porfolios to political parties with insane ideologies. I instanced Israel Beitenu, the ultra-chauvinist group led by Foreign Minister Avigdor Lieberman, and the religiously orthodox Shas Party, under the spiritual leadership of deranged Rabbi Ovadia Yosef. “Fringe” though they might be, members of such groups hold key ministries, including the ones that dominate the “settlement” process. Since I last wrote about him, Rabbi Yosef has again been to the fore, blaming the calamitous forest fires in northern Israel on the failure of Jews to observe the Sabbath in the proper way. And the country’s interior minister, a Shas member named Eli Yishai, has rejected offers of fire-fighting equipment from Christian organizations, lest they use the opportunity to seduce Jews away to the worship of the Nazarene.

ליברמן הוא "אולטרה-לאומן" והרב עובדיה הוא "מופרע" . אבל אולי זה רק הוא שחושב ככה.

3 תגובות

 1. חי חי

  Deranged Rabbi Ovadiah Yosef

  זה הרג אותי מצחוק!

  צריך מבט מהחוץ כדי לראות כמה זה הזוי שאדם כמו עובדיה יוסף שנמצא איפשהו על הגבול בין חולה נפש לגזען למשהו אחר עומד בעמדת השפעה של מפלגה מרכזית בישראל – ועצם השהות של המפלגה הזו בקואליציה זוכה למראית עין לגיטימית.

  למרות שזה באמת עצוב, זה גם באמת באמת מצחיק.

  די מזכיר לי את הסרט "להיות שם" על רפה מוחין שהופך להיות נשיא ארה"ב (או משהו כזה).

  וגם, בכיוון עצוב יותר שוב, מזכיר לי מה שנקרא "תקופות חשוכות בהיסטוריה האנושית"

  אבל כמו שאמר גורדייף: "חכו ותראו דברים גרועים מזה…"

  אהבתי

 2. היצ'נס עפר לרגליו של הגר"ע יוסף. לא אתפלא אם בכאלה כינויים כינו היוונים "הנאורים" את החשמונאים בתקופתם.

  אהבתי

 3. שתי הערות:

  1. לא קראתי בדיוק מה אמרו ניקסון או קיסינג'ר, אבל צריך לזכור שמדובר בשיפוט לאחור. האנשים הללו חיו במצב בו היה כל רגע חשש להתלקחות של מלחמת עולם גרעינית בין שתי המעצמות (לא שהיתה עצבנות תמידית, אבל היה מצב קבוע של מתח) וכשהם דיברו על מה שהם יעשו או לא למען יהודי ברית המועצות הם שקלו התערבות מול הסיכוי של חורבן עולמי. עד שאתה שוקל לנדות מחברת בני אנוש את קיסינג'ר שאמר שלא יתערב, מה תאמר על שרידי הקומוניסטים המתהלכים בינינו שתמכו בברית המועצות עצמה? (קרא פעם את ספרה המחכים של תמר גוז'נסקי "התפתחות הקפיטליזם בפלסטינה").

  2. הרב עובדיה הוא בעמדת ההשפעה שלו בגלל שיש 10-13 מנדטים, כלומר כעשירית מבעלי זכות הבחירה במדינה, שמצביעים לו ביום הבחירות. הסיבה היא לא בדיוק דת אלא יותר פוליטיקה של זהות, ונסיון של אנשים לקנות את כבודם האבוד דרך התארגנות עדתית מסוג זה. למה הרב עובדיה לא נרתע מאמירות שמייצרות כעס תקשורתי גדול? הסיבה היא פשוטה: כמה שהאשכנזים במערכת וואלה קופצים יותר מכעס, הוא מקבל יותר קולות.

  מדינת ישראל נבנתה מקיבוץ של תת חברות שבאו ממקומות כל כך שונים ומתרבויות כל כך נבדלות. מה הסיכוי שכולם יחיו בחברה הומוגנית בלי פוליטיקת זהות? נראה את מר היצ'נס אוסף מליון איש ממצרים, מליון מצרפת ומליון מצ'ילה, שם אותם על אי בודד ומנסה לקבל חברה הומוגנית. תחשוב על הנסיון היגוסלבי.

  לכן אין יותר מדי מה להתלונן על תופעת ש"ס. זה מחיר סביר בהחלט ביחס לאילוצים.

  וחוץ מזה, אם אתה עוקב אחרי התוצאות של מהלכים מדיניים במדינה הזו, הרי שכל אחד מאדריכלי אוסלו ומסבירני ההתנתקות הוא מופרע פי 10 מהרב עובדיה ואיאל זילבר בריבוע. גם אם אתה חושב שהמהלכים שלהם היו סופר חשובים ונצרכים, עדיין התחזיות שלהם לעתיד (מזרח תיכון חדש, העולם יתמוך בנו אם נצא מעזה) שאותן הם מכרו לציבור היו הזויות לפחות כמו הטענה שהכרמל נשרף בגלל חילול שבת.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s