מישל וולבק באבחנה קולעת על הראלים

אריק גלסנר הפנה את קוראיו לראיון מעניין עם מישל וולבק. וולבק לדעתי הוא סופר נוראי, מהבחינה הספרותית כלומר. הוא פשוט לא כותב טוב לדעתי. מבחינה רעיונית הוא כמובן מעניין ופעמים רבות מצמרר, בהקצנה שלו של המצב האנושי האגומאני-קפיטליסטי, שבצורה מסויימת דווקא מצליחה לשים ראי מול עינינו. בכל אופן, הראיון מדבר וולבק על כת הראלים, אותה הוא שיבץ בספרו האחרון, "אפשרות של אי" (היחיד שקראתי, וגם לא את כולו). הוא אומר:

It’s a mix of total optimism about scientific progress and nonmoralism about sex. That’s what attracts participants. They say that there are extraterrestrials who are way ahead of us and can bring us their recipes for technological happiness.

והנה הוא מצליח לזקק את מהותה של הכת המגוחכת הזאת: מצד אחד שמירה קנאית על ראיית עולם מטריאליסטית, שמאפשרת התעלמות מאתיקה (ועל כן גם מין חופשי), מצד שני הבטחה אוטופיסטית-משיחית לאושר שיבוא לא על ידי המדע שלנו (כי ממנו כבר התייאשנו), אלא מחייזרים שיירדו מהשמיים וילמדו אותנו את המדע שלהם. הראלים בבת אחת כהתגלמות מזוקקת של החלום המודרני וכהודאה מיואשת בכישלונו ופנייה מחדש לכוח עליון.

4 תגובות

  1. זה פוסט מוזר מאוד שלך, הרי וולבק משתמש בכת הראלים כדימוי עומק למצבה של החברה המערבית בכלל. הדבר האחרון שמעניין בטקסטים שלו שנוגעים לכת הראלים (ויש כמה כאלה) זה אבחנות נכונות או לא נכונות בקשר למהותה של הכת "האמיתית", מגוחכת או לא מגוחכת כלשעצמה.

    אהבתי

  2. אהבתי את "הם לא ראלים", בתגובה של שרון 🙂

    ובנימה רצינית יותר – אני בהחלט לא פוסל את האפשרות שחוצנים התערבו בנעשה בכדור-הארץ בעבר. אלא שלדעתי לא צריך לעשות מזה כת או דת בנוסח הראלים… פשוט עוד אופציה בים האפשרויות.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s