הנאצים לא היו חילונים. ממש לא.

כל כמה זמן, תוך כדי ויכוח בין מאמינים לאתאיסטים, מביאים אלה הראשונים ראיות לכך שהחילוניות היא סכנה על ידי הזכרת הקומוניזם והנאציזם, ללא ספק התנועות שהביאו את הרצח ההמוני לדרגה חסרת תקדים ומפלצתית. דא עקא, בעוד שהקומוניזם אכן התנגד חד-משמעית לדת, הנאציזם לא היה חילוני כלל וכלל. כך למשל, כל חייל גרמני רכס את חגורתו באבזם שהוטבעו עליו המילים Gott Mit Uns, כלומר "אלוהים איתנו".  וכך למשל, אלפרד רוזנברג שימש כתיאולוג הבית של היטלר וניסה לייצר דת-נאצית שבמרכזה הפירר.

בהמשך לכך, האפיפיור בביקורו זה עתה בבריטניה התנצל על מעשי הגרמנים, בני מולדתו, אבל טען שהנצרות לא אחראית לכך, שכן הנאצים היו חילונים ופגאנים. במאמר הבא מתקנת אותו שושנה השל (כן, בתו של אברהם יהושע), ומספרת על ההקשר הנוצרי של הנאציזם. השל כתבה על העניין ספרThe Aryan Jesus: Christian Theologians and the Bible in Nazi Germany, ויודעת לספר על הבעייתיות של הנאציזם לאמץ באופן פשוט את הנצרות, שכן מבחינת גזעו ישו היה, בסופו של דבר, יהודי. היא מתארת איך הצליחו האידיולוגים הגרמנים, גם לפני הנאציזם, להפוך את היוצרות כך שישו יתפס כארי טהור:

Redefining Jesus as an Aryan began during the nineteenth century and intensified in the decades before and during the Third Reich. Jesus, theologians argued, was born in Galilee, an area populated, they claimed, by racial non-Jews, including Aryans from Iran; his message was welcomed by Galileans, in contrast to the Judean Jews who put him to death. Grundmann, together with theologians, pastors, bishops, students—both Protestant and Catholic—established the “Institute for the Study and Eradication of Jewish Influence on German Church Life, financed by the Protestant church. They published a new version of the New Testament, purged of positive references to Jews and Judaism, redefined Jesus as an Aryan Galilean, and downplayed the role of the Jewish apostle Paul. In addition to their New Testament they distributed a dejudaized hymnal and catechism to churches throughout the Nazi Reich. Grundmann argued that Jesus’s intimacy with God established a morality that was utterly opposed to the law-based morality of Judaism—laws that forbid murder, for example—presumably in case Christians had qualms about Nazi orders to do just that.

בקיצור, אני לא חושב שאפשר ברצינות להאשים את הנצרות בפשעי הנאצים, אבל הם ודאי לא היו חילונים, והמאמר כולו מעניין ושווה קריאה.

9 תגובות

 1. מעניין שאתה משתמש במושג חילוני כתרגום לאתאיסט במקום המושג חסר דת או לא מאמין.
  בעיני לפחות, המושג חילוני מתייחס למישהו שלא מקיים מצוות מעשיות למרות שהוא מאמין באלוהים וכו'.

  דרך אגב, אתמול תפסתי את הזנב של התוכנית חיים של אחרים של ערן סבג והיא הייתה על ראמאמורטי והוא הזכיר אותך כאחד המקורות שלו. כיף לך.

  אהבתי

  1. אתה צודק, חילוני הוא לאו דווקא אתאיסט. אבל במובן הזה משתמשים אותם מאמינים ששולפים את הנאצים כראיה לחסרונות החילון, ובמובן הזה השתמש בהם האפיפיור.

   בקשר לתוכנית של סבג, אם היית מאזין מתחילתה היית שומע שיחה שלמה שלו ושלי על ק'…

   אהבתי

   1. (א) הקלטות של התוכניות הקודמות של ערן סבג מופיעות כאן:
    http://glz.co.il/newsArticle.aspx?newsid=39803
    ויש עוד תוכנית מרתקת שיש בה כמה פנינ ים, אנשים בלילה עם קובי מידן, נהניתי מאוד להאזין את פרופ' ישראל פינקלשטיין או צבי ינאי:
    http://glz.co.il/NewsArticle.aspx?newsid=64846

    (ב) קראת את מאמר הביקורת של עודד בלבן בירחון תכלת על The Ego Tunnel של תומאס מטצינגר?
    http://www.tchelet.org.il/article.php?id=495

    (ג) אני באמצע קריאת הספר מדיטציה ע"פ הרמב"ם ויש לי שאלה: מה המטרה (אם יש) להגיע לידיעה שאין עוד מלבדו? כיצד זה אמור להשפיע על ההתנהגות והחשיבה היומיומית של האדם? האם כל אחד מגיע לתובנות משלו?

    אהבתי

    1. אריאל,

     תודה על הלינק. יש באמת הקלטה!

     בקשר למאמר הביקורת, כמובן שקראתי ולא ממש אהבתי. לדעתי בלבן פיספס את הספר, לא ממש דיבר עליו, ויותר מכל רצה להסביר שאל להם למדענים לחשוב שהם מבינים בפילוסופיה.

     לגבי המדיטציה, זה נושא ארוך, אבל ברור שזה אמור לשפר את ההתנהגות שלנו, לא? המשך לקרוא… : )

     אהבתי

 2. הייתי קורא לזה מאמר דמגוגי. הניתוח של גברת השל הוא כושל מעיקרו. היטלר התנגד באופן אישי להגדרתו של ישו כארי טהור ואפילו צרח על רוזנברג שהעלה את הרעיון. הסיבה לכך הייתה פשוטה, היטלר עצמו אמר שישו היה יהודי ומלבד זאת שנאתו של היטלר לכנסיה הייתה ידועה.

  הכיתוב על האבזם ממש לא מייצג את תפיסת העולם הנאצית, שהחייתה את החגים הפאגנים של הטבטונים לתחייה. כללית, אחוז הנוצרים הדתיים מבין הגרמנים בכלל והגרמנים החברים במפלגה הנאצית בפרט היה אפסי.

  נכון שהנאצים בכל זאת נמנעו מהתנגשות חזיתית עם הגרמנים שהדת הנוצרית עדיין הייתה חשובה להם. אבל לטעון שהנאציזם היה דתי זאת שטות ממעלה ראשונה.

  נדרש ולו רק קורט הגינות כדי להודות בכך.

  אהבתי

 3. שלום תומר

  אני ראיתי רק מקודם את הפוסט ולא אכנס כרגע לכל הסוגיא בדבר הנאציזם והדת שיש בה הרבה מה להרחיב -וראיתי שכתבת על כך מאמר ב"לולאת הא-ל" שהיה מעניין מאוד-

  רק אעיר הערה לגבי אחד מהדוגמאות שנתת שאמורות לחזק את העובדה שהנאצים היו אנשים מאמינים שדוגמא זו ממש לא משמשת כראיה לעניין

  וכוונתי היא לדוגמא שהבאת אותה גם בתמונה שבראש הפוסט על הכיתוב "אלוקים איתנו" באבזמי החגורות של החיילים הגרמנים בימי גרמניה הנאצית

  אבל הכיתוב הזה לא מוכיח כלום היות ולא מדובר בחידוש של הנאצים והכיתוב הנ"ל היה קיים באבזמי חגורות החיילים הגרמנים במלחמת העולם הראשונה והוא נשאר כך גם בתקופה הנאצית וצריך לזכור בהקשר זה שהוורמאכט היה הממסד האוטונומי ביותר מכל המוסדות שהיו בגרמניה הנאצית ונשמרו בו מסורות צבאיות ונהלים קדם נאציים

  כך למשל כמעט עד סוף מלחמת העולם השנייה הייתה נהוגה בוורמאכט ההצדעה הצבאית הרגילה ולא ההצדעה הנאצית במועל יד! וזאת למרות שבועת האמונים שנשבעו חיילי הוורמאכט להיטלר ורק לאחר כישלון קשר ה20 ביולי ב1944 למניינם אותו יזמו גנרלים מהוורמאכט החשד בחוסר נאמנות לפיהרר בשורות הצבא גבר ומאז חיילי הוורמאכט נדרשו להצדיע במועל יד.

  כך שקשה לקחת דוגמא לאידיאולוגיה הנאצית מהוורמאכט ולא כל שכן שמדובר במסורות צבאיות שנשארו בוורמאכט מהצבא הגרמני מלפני התקופה הנאצית וזאת בשונה למשל ממסדים נאציים מובהקים כמו האס אס והגסטפו

  כך שדוגמא זו שהבלטת מאוד לענ"ד לא מעידה על דבקות דתית של הנאצים

  אהבתי

   1. על לא דבר! אני שמח עם הועלתי העונג כולו שלי

    את המאמר שהבאת בלינק קראתי והוא מרתק אשריך!

    אהבתי

 4. זה כול כך ברור שעצם היותך יהודי דתי וכנראה בעל קשרים כאלו ואחרים בעולם החרדי כורמת לך לסלף את האמת ולראות את הנאציזם ממש יונק מדדי הנצרות.
  כן אילו אנשים חכמים ומשכילים כמוך אימם יכולים להיות נקיים ממשוא פנים ודעות קגומות המביאם אותם לחרוץ דין עוד לפני ראיית העובדות וכך ע"י כפתור מכנסים שנכתב בו "אלוהים איתנו"הופכת הנצרות ממש לשותף פעיל עם הנאציזם.
  הנאציזם היה תנועה אופורטוניבטית שונאת נצרות הרי אין דבר מנוגד יותר לתורת החסד הנוצרית דאין להחישה של אהבת חינם וחסד לכול הברוטים ואפילו לשונאים ולנאציזם שלא הייתה לו בעיה לתפוס אזרחים יהודים שדירתו בנאמנות את המדינה ולהתייחס אליהם באופן דאפילו לבהמה לא מתייחסים.
  בהיותם אופורטוניסטים ומוכנים לנצל הכול למען התכלית , לא היה אכפת לנאציזם מידי םעם לשאת מסר שממני עדוי להשתמע כאילו הם תומכים בנצרות או נאמנים לה, אבל זה היה יותר על מנת לאחד את העם ולסכות בגיהויו ונכשה בד בבד עם פירסום חוגכר של שינאת ופשעי הקומוניסטים אשר נודעו בהשמדת נוצרים וכנסיות ולכן היןר והנאציזם זכו בגרמניה לתמיכה כמגיני התרבות והנצרות חפני הסכנה הקומוניסטית.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s