קרב על הרבי: הרב חיים רפופורט נגד עבדכם הנאמן

אחרי שביקר בחריפות ובמידה לא מעטה של חוסר הגינות את ספרם של הפרופסורים היילמן ופרידמן, נזכר הרב חיים רפופורט, אחד מסגניו של הרב הראשי של בריטניה וחסיד חב"ד אדוק, שגם אני כתבתי משהו לפני שנה על הרבי מליובאוויטש שמעצבן אותו. הנה תגובתו למאמרי על הרבי ב"תכלת", ותגובתי לתגובתו, כאן באתר Azure (קשה להביא את הטקסט הנה).

3 תגובות

 1. מעשה שהיה. אשתי פעם עבדה עם מישהו שהיה השליח של ארגון יהודי אמריקאי במרוקו בתחילת שנות השמונים. יש ישיבה חב"דית במרוקו, והאדם הזה נבהל מהמשיחיות של תלמידי הישיבה. הוא שלח מכתב על הרבי וביקש ממנו לרסן את התלמידים. הוא לא קיבל תשובה. אחרי כמה שנים האדם פגש את הרבי דרך מישהו אחר שעבד באותו ארגון. הם דברו על הא ועל דא (הכל היה בצרפתית). כשהאדם הזה קם לעזוב, הרבי אמר לו, "אני עדיין חייב לך תשובה למכתבך. אני מודע למה שתלמידי הישיבה עושים, אבל אינני יכול לעצור אותם." חברי סיפר לי שהתאכזב מאד מתשובתו של הרבי, וחשב שהרבי התחמק מאחריותו.

  As they say, there you have it

  גמר חתימה טובה

  אהבתי

  1. אני חושבת שיש בעיה עם הדברים. קראתי את הקישורים השונים, מאמרך, תגובתו, תגובתך והדיון בתגובות. נראה על פניו שבתוך המאמר שלך יש רק שאלה אחת שנוייה במחלוקת עליה אתה מנסה להשיב, מה היתה כוונתו של הרבי. כל יתר הדברים הם עניינים שאינם תאולוגיה, אלא אקטואליה ופופליזם, אבל כביכול לא בזה עסקינן. לכן נשאיר את כל עינייני המיצוב בחוץ ונחזור לשאלה, לאחר שהסכמנו כבר כי רבים מחסידיו הבינו את הרב כך, בכל זאת נותר עלינו לעסוק בשאלה היחידה שבאמת הצגת, מה היה הלך רוחו שלו.

   כאן, עוד לפני התייחסות לשאלה עליי לסייג ולאמר ששאלה ספציפית זו, וזאת הראיות ומהות התאוריה אותה הצגת, נוגע לתחום הפסיכולוגיה וניתוח האישיות יותר משהוא נוגע לתיאולוגיה.

   על כן, לעניות דעתי, היה צורך להציג את התזה המוצעת קודם כל כהגיג מלבך, ברוח תאוריית קשר, המתבסס יותר על אינטואיציות בהגעה למסקנות ורק לאחר מכן חוזר ושואב את הסמכותיו מהטקסט (באירוניה מסויימת, בצורה דומה מאוד לדרך אותה אתה מייחס לאבות הקבלה וממשיכיהם). יש תהום פעורה גדולה מאוד בין הגיגי ליבך, המעניינים ואולי אף קולעים במידת מה, לבין עיון מושכל בהגותו של האיש.

   אהבתי

   1. ענת,

    קשה לי להאמין שאכן קראת את מאמרי, וזאת משום שאני מביא בו ראיות חד-משמעיות לכך שהרבי אמר כמעט בפירוש שהוא הוא המשיח.

    לבד מזה, אם את רוצה להציג עיון מושכל בהגותו של הרבי שמראה אחרת, אשמח לשמוע.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s