אין יהודים פונדמנטליסטים

גם בגלי צה"ל וגם באתר מעריב (ואולי בעוד מקומות שלא קלטתי) דיווחו על כוונתם של מרזל ובן-גביר להפגין מול מצעד הגאווה בירושלים היום. הנה מעריב:

פעילי ימין יפגינו מחר מול מצעד הגאווה בי-ם

הפעילים, ובראשם איתמר בן גביר וברוך מרזל, יפגינו תחת הכותרת: "סוטים, נמאסתם". לדבריהם, "המצעד נוגד את הצביון היהודי בעיר הקודש"

זו הכותרת ותת-הכותרת. ונשאלת השאלה: מה לעזאזל הקשר בין דעותיהם של השניים על השטחים לבין ההומופוביה שלהם? אלא שהתשובה פשוטה: בעוד שיש נוצרים פונדמנטליסטים, ויש מוסלמים פנאטים, אצלנו לא יכולים לכנות כך יהודים. אין אצלנו יהודים פונדמנטליסטים או פנאטים. יש רק דתיים, חרדים, או חילונים. לכן אין אפשרות לומר שבן-גביר ומרזל הם יהודים פנאטים או פונדמנטליסטים. לכן צריך לומר שהם "פעילי ימין" – כי מה יאמרו? "דתיים"? אפילו "דתיים קיצוניים" לא מרגיש נוח להעלות על בדל לשון.

אולי באמת הגיע הזמן להודות: יש גם יהודים שלוקחים את הדת שלהם בצורה קצת יותר מדי אובססיבית. או מילולית. או ילדותית. הם פונדמנטליסטים.  כן: יהודים פונדמנטליסטים. יש דבר כזה.

7 תגובות

 1. אני חושב שכתבת פה פירוש רש"י לא הכרחי לכותרת תמימה. ברוך מרזל ואיתמר בן גביר ידועים בציבור כפעילי ימין, וכך הציגו אותם.

  נניח שב-Ynet היו מחליטים שצריך לדווח על פרשיית רמון החדשה. הוא היה כותב משהו כמו "יו"ר מועצת קדימה…", למרות שאין קשר בין תפקידו לבין המעשים אותם הוא מכחיש. פשוט, כי כך הוא מוכר בציבור.

  אהבתי

 2. שיפגינו נגד המצעד – זו זכותם, בדיוק כמו שזכות קהילת הלטה"ב לצעוד. אומנם אני רואה בדעותיהם ובהפגנותיהם של אותם פעילי-ימין, כלי להפצת שנאה והסתה – אבל זו עדיין זכותם.

  מה שאסור שיקרה הוא השלכת חפצים על מפגינים ושאר מעשי אלימות (כמו הדקירה במצעד הקודם בי-ם). אם לא יתנו לכל הצדדים להביע את מחאתם, המצב עלול להיות הרבה יותר גרוע.

  אהבתי

  1. אגב – לא התייחסתי לשאלת ההבדל בין "פעילי ימין" ובין "יהודים קיצוניים" או "יהודים פונדמנטליסטיים", כיוון שבהקשר של השניים שהזכרת – באמת אין הבדל בין ההגדרות.

   אהבתי

 3. בלוג,
  ודאי שיש הבדל: יש כאלה שאינם כאלה, ולהפך (טוב, הלהפך היחיד שאני מוצא הוא ליבוביץ', יהודי פונדמנטליסט שיאנו ימני).

  אגנוס,
  נראה לי שיש כאן יותר מנוחות. פשוט אי אפשר לומר ברדיו "יהודים פונדמנטליסטים". שמעת פעם דבר כזה? אבל על נוצרים שמעת, נכון?

  אהבתי

  1. תומר, התכוונתי שאין הבדל בין ההגדרות כשמדובר בשניים שהזכרת – ברוך מרזל ואיתמר בן גביר.

   ברור שמעבר לכך יש פעילי ימין שאין להם ולא כלום עם קיצוניות דתית (שהם הרוב, אני מניח).

   אהבתי

  2. תומר – אני חושב שחסידי סאטמר, או לכל הפחות מייסד החצר הרב טייטלבוים, יכולים גם הם להחשב יהודים פונדמנטיליסטים שאינם ימנים. אני מניח שחצרות חסידיות לא ציוניות אחרות יכולות גם להכלל כאן.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s