החילונים כמקור סמכות לציונות הדתית

הישיבה של הרב טל, שפונתה מגוש קטיף ובעקבות כך הפכה פוסט, או אף אנטי-ציונית, קבעה שלא תחגוג את יום העצמאות עוד, אלא תחגוג ביתר שאת את יום ירושלים. בין הנימוקים השונים למהלך באה הפסקה הבאה:

בישיבה מסבירים כי התחושה משותפת גם לציבור החילוני  "גם החילונים מרגישים שפגה להם ההתרגשות מהיום ובמקום ללכת כמו בעבר בבגדי לבן הולכים לבמות ולמנגלים. זה הפך להיות יום כיף ובילוי כמו בארה"ב ומשנה לשנה אנשים מקושרים פחות לתוכן הפנימי של היום הזה".

כלומר החילונים כאן משמשים כסמן לבחינת קדושתו של היום. אם (אפילו) הם לא מרגישים כלום, ודאי שפגה קדושת היום, ויש למצוא חלופה. מה שמעניין כאן הוא כמובן שהאורתודוקסים הללו נזקקים לחילונים כנייר לקמוס לענייני דת. אז ראשית, זה שוב מחזק את מה שהצבעתי עליו כאן: החילונים נחשבים כיהודים לכל דבר מפני שנשמתם זכה וטהורה, ולא משנה כלל אם הם כבר דור שלישי של אוכלי טרפות ובועלי נידות. אי קיום מצוות לא מוריד מיכולתם לזהות קדושה, להבין אם הם קרובים או רחוקים מהאלוהות.

אבל שנית, עדיין נשאלת השאלה: למה בכלל להביא מהם ראיות? למה לא להסתפק בדעתנו אנו, או בדעת רבנים מסויימים? האם יכול להיות שהתפיסה היא שדווקא מכייון שהחילונים לא מקיימים מצוות, הם רגישים יותר לענייני קודש? כאילו דווקא מכיוון שאין עליהם עול מצוות הם יכולים "להריח" טוב יותר מה אותנטי ומה לא? דווקא מכיוון שהם משוחררים מהמסורת הם קרובים יותר לאמת, ויכולים, שלא כמו רבנים אחרים, שחולקים על הרב טל, לזהות מה באמת צריך לעשות? האם יש כאן מעין תפיסה רומנטית של הפרא האציל מכיוונו של הרב טל כפי החילוניים?

תגובה אחת

  1. ואולי יש כאן תעודת ביטוח. בהכנה לרגע שאחרי, ומתוך התבוננות ביחס החברה ה"כללית", דתית וחילונית כאחד, להתרסת האולטרה-חרדים כנגד סמלי הלאומיות הציונית, מרגישים בישיבה צורך להתחמש מראש כנגד הטענות שבוודאי יעלו כנגדם. במקום להבהיר את עמדתם הם בוחרים באמצעי רטורי אחר ומבקשים להעביר את הכדור למגרש השני: "אם לכם זה לא חשוב עוד, על מה תלינו, מה אתם באים אלינו בטענות?"

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s