למתנחלים אין סקרנות אינטלקטואלית

כך טוען ישראל הראל, במאמר בגליון האחרון של "נקודה", כפי שהתפרסם באתר "סרוגים". זה מזכיר לי שיחה עם חברה לשעבר, אורתודוקסית שגדלה בהתנחלות, שכשסיפרתי לה שאני מנוי היא צחקה ואמרה שאף אחד לא באמת קורא את זה, חוץ מכל מני מעופפים או חוקרים. זה בדיוק מה שאומר הראל:

למעלה מחמישים אחוז מהמנויים היו אינטלקטואלים ואנשי מדעי המדינה, סוציולוגיה והיסטוריה של הציונות – גם מאוניברסיטאות מחו"ל – שלא יכלו להרשות לעצמם שלא לקרוא את העיתון הזה, המבטא מחנה חדש, רב משמעות מבחינת השפעתו, בחברה הישראלית. לרוב הציבור המתנחלי, לעומת זאת, לא היה צורך בכתב עת תרבותי ואינטלקטואלי ברמה שאליה רציתי להביא את 'נקודה', משום שהווייתם הייתה אחרת, בעיקר דתית, ולא הייתה קיימת סקרנות אינטלקטואלית.

תגובה אחת

  1. א. אני מניח שגם אתה מבין כי משמעות דבריו של הראל היא שלא היתה סקרנות אינטלקטואלית לגבי הכיוונים שהוא היה מעוניין, כעורך "נקודה", לפתח.

    אפשר להמר כי בביתו של מתנחל ממוצע מהזן שישראל הראל ממען אליו את דבריו – דתי לאומי אידאולוגי – יש יותר ספרים מאשר בבית של סקרן אינטלקטואלי ממוצע בברלין או במדריד. כמובן שבעיני הראל הספרים הללו משקפים מגוון חדגוני, אולי רדוד, של דעות והשקפות, אבל זו כבר היררכיה שקיימת אצל הראל ואחרים אינם מחויבים לה.

    ב. אני חושב שהראל נפל בפח ההשואה המדגמית. כפי שמחזיר בתשובה משווה את האברכים הצדיקים מהכולל שליד ביתו עם אוהדי בית"ר לאחר הפסד, ולהיפך החילוני משוה את הפרופסור מהטכניון עם השבאב במאה שערים. בכל ציבור יש מעט אנשים שיתעניינו בתכנים "כבדים" יחסית מהסוג ש"נקודה, הציג. אין פלא, לכן, שהרבה מנויים היו מבחוץ, ובעיקר מהאקדמיה: ראשית, יש שם, מספרית, יותר אנשים שנגישים לחומר כזה. שנית: הם שילמו על המנוי הלא זול מתקציב המחקר שלהם ולא מכיסם.

    מה שישראל הראל עושה הוא חזרה בקטן על חזון ה"אור לגויים" של בן גוריון. כפי שבן גוריון ציפה לאיזו פריצת דרך אינטלקטואלית-מוסרית מהעם היהודי בארץ ישראל, ישראל מצפה לאותן תכונות מציבור המתנחלים. מה נעשה: זה לא הולך. ציבור רחב אינו, ולא יכול להיות, חבורה של אנשי עליה. בפרט הדבר נכון לגבי ציבור שהולך בדרך קשה וחשוף לאיומים, גירוש והתנכלויות – גם הפועל הממוצע מן העליה השניה לא היה בדיוק מאור אינטלקטואלי.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s